توسط مرکز پژوهش‌های مجلس؛

کتاب همایش «سیاست های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه» منتشر شد

برنامه ششم توسعه

کتاب همایش «سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه» شامل گزارش نشست‌های تخصصی و مجموعه سخنرانی‌های همایش، منتشر شد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، کتاب همایش «سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چاپ و منتشر شد.

کتاب حاضر در قالب دو بخش، شامل گزارش نشست های تخصصی و مجموعه سخنرانی‌های همایش و تحت عناوین الزامات برنامه ششم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سیاست‌های حمایت از تجاری سازی فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه، اولویت‌های سیاست‌گذاری زیست فناوری در برنامه ششم توسعه و چگونگی اجرای آنها، سیاست‌گذاری در نظام ملی نوآوری، اولویت‌های سیاست‌گذاری در حوزه هوانوردی در برنامه ششم توسعه، سخنرانی کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سخنرانی حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، سخنرانی محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سخنرانی بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، سخنرانی محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، سخنرانی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سخنرانی اختتامیه کاظم جلالی رئیس محترم مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، تهیه و تدوین شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: در دنیای امروز توجه به اقتصاد دانش‌بنیان یکی از اولویت‌های اصلی سیاست‌گذاران کشورهاست و اغلب کشورها در این مسیر، سعی در مرتبط کردن توسعه علمی کشور با توسعه فناوری کرده‌اند و صرف توجه به توسعه علمی بدون توجه به تجاری سازی علم و توسعه فناوری های مرتبط ملاکی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان نیست. اقتصاد دانش بنیان بر مبنای توسعه فناوری ونوآوری در کشورهاست و کلید حل بسیاری از مشکلات جامعه امروز ما نظیر بیکاری و فقر است.

میزان سازگاری، هماهنگی و هم افزایی میان نهادهای درگیر در طراحی و پیاده سازی سیاست های علم، فناوری و نوآوری در کشور، دغدغه بسیاری از سیاست گذاران ، مجریان و صاحب نظران است. یکی از اصلی ترین موانع اثر بخش سیاست ها در کشور ما نبود هماهنگی و همکاری مناسب میان دستگاه های اصلی اجرای توسعه علم و فناوری در کشور است.

برگزاری چنین همایش‌هایی می تواند برای گفتمان سازی و ایجاد یک زبان و عزم واحد در بین مسئولین و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط در حوزه فناوری و نوآوری موثر باشد و نگاه لوکس و تشریفاتی به موضوع فناوری و نوآوری را اصلاح کند.

کتاب همایش «سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه»، در 167 صفحه و به قیمت 150 هزار ریال منتشر شده است.

شایان ذکر است همایش «سیاست‌های فناوری و نوآوری در برنامه ششم توسعه»، 19 اسفندماه 1393 در ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

انتهای پیام

کد N1015122