مشاور ارشد سابق دولت چین به اتهام فساد به 12 سال حبس محکوم شد

رسانه محلی چین امروز (سه شنبه) گزارش داد، یکی از مشاوران سیاسی سابق در استانی واقع در جنوب غرب این کشور به اتهام دریافت رشوه به 12 سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به گزارش تلویزیون مرکزی چین (CCTV) لی چونگژی، مشاور سابق سیاسی دولت چین در استان سیچوآن واقع در جنوب غرب چین هم خودش و هم از طریق همسرش مبالغی را از مه 2006 تا اوت 2012 بعنوان رشوه دریافت کرده که کل آن 1 / 11 میلیون یوآن (75 / 1 میلیون دلار) است.

به دلیل اینکه این مرد به صورت داوطلبانه اموال و پولهای غیرقانونی را بازگردانده و به اکثر جرایم ارتکابی نیز اعتراف کرده و آنها را تایید کرده، با تخفیف مجازات از سوی دادگاه رسیدگی به پرونده‌اش روبرو شده و تنها به 12 سال حبس محکوم شده است.

این مرد 64 ساله در سپتامبر 2014 از حزب حاکم کمونیست چین اخراج شد.

در 17 آوریل سال جاری میلادی علیه وی به اتهام دریافت رشوه و اختلاس شکایت نامه تنظیم شد.

این مرد از مشاوران عالی رتبه ژو یونگکانگ، وزیر امنیت سابق و محبوس است که به اتهام سوءاستفاده از قدرت، دریافت رشوه و اختلاس و همچنین افشای اسرار دولتی در ژوئن سال جاری میلادی به حبس ابد محکوم شد.

شی جینپینگ پس از روی کار آمدن به عنوان رییس جمهوری چین در 2013، کمپینی علیه فساد دولتی و مالی راه انداخت و مقام‌های ارشد دولتی هم که در این فساد نقش داشتند دستگیر و روانه زندان شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1014789