به رغم مخالفت پکن؛

آمریکا و ژاپن در نشست مالزی درباره مناقشات دریای چین جنوبی صحبت می‌کنند

آمریکا و ژاپن قرار است در نشست دفاعی منطقه‌ای فردا (چهارشنبه) در مالزی و با وجود مخالفت‌های چین بابت هرگونه اشاره به مساله مناقشه آب‌های دریای چین جنوبی به نگرانی‌های خود درباره این مساله در بیانیه‌ای اشاره کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا در این باره گفت: دولت پکن اوایل فوریه سال جاری میلادی گفته بود که نمی‌خواهد مساله مناقشات مربوط به دریای چین جنوبی در نشست میان وزرای دفاع کشورهای جنوب شرق آسیا و همتایانشان از سراسر آسیا-پاسفیک در نشست روز چهارشنبه کوآلالامپور، مالزی مطرح شود.

وی با اشاره به این مساله که چین مانع بزرگی است، ادامه داد: ما در کنار سایر کشورهای درگیر بارها اعلام کرده‌ایم که مساله مناقشات مربوط به دریای چین جنوبی در این نشست مطرح می‌شود.

یکی دیگر از مقام‌های مطلع وزارت دفاع آمریکا گفت، مسائل دیگری که قرار است در این نشست مطرح شود، مقابله با تروریسم و همکاری امنیتی در منطقه است. پیش نویس بیانیه‌ای درباره این نشست توسط مالزی آماده شده است و در آن به مساله مناقشه مذکور اشاره‌ای نشده است.

در جریان نشست روز چهارشنبه وزرای دفاع 10 کشور از مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا در کنار وزرای دیگر از آمریکا، ژاپن، چین، هندوستان و استرالیا شرکت دارند.

این نشست که نخستین بار در سال 2006 برگزار شد، پلتفورمی برای تقویت ثبات و صلح منطقه است و درست یک هفته پس از آن برگزار می‌شود که ناو متعلق به نیروی دریایی آمریکا محدودیت‌های مربوط به حمل و نقل در آبهای مورد مناقشه را که چین در آنها جزایر مصنوعی ساخته به چالش کشید.

یکی از منابع مطلع به این نشست در کوآلالامپور گفت، ژاپن از مالزی خواسته تا این پیش نویس بیانیه را اصلاح کرده و به مناقشه دریای چین جنوبی اشاره کند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن قبلا اقدامات چین را در این مسیر آبی مورد انتقاد قرار داده بود.

نشست‌های مربوط به کشورهای آ.سه. آن به صورت منظم راهی برای کشورهای این حوزه چون فیلیپین و ویتنام است تا موضعی سرسختانه‌تر مقابل جاه طلبی‌های منطقه‌ای چین اتخاذ کنند.

درحالیکه کامبوج موضعی حامی چین دارد مالزی به دنبال اتخاذ موضعی بی‌طرف است حتی با وجود اینکه خود مدعی مالکیت این آبهاست.

وزیر دفاع مالزی در نشستی جداگانه با وزرای دفاع کشورهای حوزه آ.سه.آن نیز حتی به مناقشه دریای چین جنوبی اشاره‌ای نکرد.

انتهای پیام

کد N1014748