صادق خرازی: ظریف در پی حل مشکل مردم است نه هلوکاست و هلو/رهنمودهای رهبری نقشه راه سفیران است

ایرنا نوشت: رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه بینش و شناخت دقیق تیم مذاکره کننده از جهان موجب دستیابی به چنین هدفی شد ، گفت: تیم مذاکره کننده به جای اینکه به حاشیه بپردازد توجه خود را معطوف به متن مسایل کرد.

صادق خرازی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا درباره بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با سفرای کشورمان افزود:خوشبختانه بعد از انقلاب وزرای خارجه تلاش های زیادی انجام دادند ولی آنچه تفاوت آقای ظریف با دیگران است اینست که او برآمده از متن دستگاه سیاست خارجی است.
وی با بیان اینکه اقای ظریف از سربازی به سرداری در سیاست خارجی رسیده است ، ادامه داد: ایشان هم تدین و هم شناخت و بینش دقیق از تحولات جهانی دارد .
رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان اظهارداشت: تا زمانی که دکتر ظریف در مباحث سیاست خارجی حضور جدی داشته باشند و تیم او شاداب باشد به دلیل شناخت دقیق از مسایل و هدف گذاری های دقیق مسیر را به خوبی طی خواهند کرد .
خرازی گفت: مشکلی که وجود داشت این بود که برخی دیپلماتها و سیاستمداران تشخیص درستی از تحولات جهان نداشتند و هنگامی که افراد دچار فقر دانش و عدم شناخت از محیط جهانی باشند در مذاکرات ضعف خواهند داشت .
وی افزود: اقای ظریف به دنبال هلوکاست و هلو نبوده بلکه در پی حل مشکلات مردم بوده است و مطلع هستم زمانهایی بوده که بیمار شده ولی هیچگاه بر زبان نمی آورد .او هیچگاه حاضر نشد خلاف و دروغی به مردم بگوید و یا تصویری ناصواب که برخی افراد دوست داشتند را برای مردم تصویر کند .
خرازی همچنین با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب براساس قانون اساسی جایگاه ویژه ای به عنوان عالی ترین مقام سیاسی در مسایل سیاست خارجی و امنیت ملی دارند ، گفت: رهنمودهای ایشان نقشه راهی برای همه و بخصوص سفیران دستگاه دیپلماسی است .
وی افزود: نقشه راه سیاست خارجی کشور در طول سالهای گذشته تغییر پیدا نکرده است ممکن است فراز و فرودهایی در روشهای اجرا بوده باشد ولی اندیشه و رهنمودهای ایشان در تمام ادوار جزء اساسی ترین بخش نقشه راه دیپلماسی کشور بوده و خواهد بود .
به گفته رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان اینکه با تغییر دولتها سیاست خارجی تغییر نمی کند درست است چرا که سیاست خارجی جزء قلمرو حاکمیت تعریف شده نه دولت و جغرافیای سیاست خارجی در قلمرو حاکیمت است .
خرازی اظهارداشت: البته افراد نقش موثری در اجرای سیاست خارجی دارند و می توانند یک سیاست خارجی خوب را بد ویا یک سیاست خارجی بد را خوب اجرا کنند .
وی درباره اینکه امریکا بخش عمده مشکلات منطقه است نه راه حل مشکلات ، تصریح کرد:امریکائیان در طول این سالها به گونه ای عمل کرده اند که پژواک جهانی نسبت به سیاست خارجی دوگانه امریکا را نمایش داده است .
این فعال سیاسی افزود:امریکا همزمان که حضور گروه های تروریستی را محکوم می کند در سوریه مشاهده می کنیم که از تروریستهای القاعده حمایت می کند و در مواقعی از گروه های تندرو رادیکال خود استفاده کرده و به کشورهای منطقه برای ناامن کردن آن اعزام می کند.
خرازی گفت: این اقدامات نشان می دهد که امریکائیان به دنبال حل مسایل نیستند و خودشان به مشکل منطقه تبدیل شده اند و نقشه راه آنها حکایت از برداشت نادرستی است که از قلمرو امنیت ملی خاورمیانه دارند .
وی افزود: برخوردهای امریکائیان با دکترین آنها در تضاد است و در هر جا خبری از آزادی و مردمسالاری بلند می شود حاضر می شوند ولی در برخورد با کشورهای منطقه از جمله مصر مشاهده کردیم که رفتار متضادی را نشان دادند.
رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان خاطر نشان کرد: مردم فلسطین که با رای خود دولت حماس را تشکیل دادند و فرایند آن با رای مردم بوجود آمده بود ولی امریکائیان رای مردم را به رسمیت نشناختند و از دولت خودمختار دفاع کردند که همان برخورد دوگانه امریکائیان در سیاست خارجی است .

4949

کد N1014687