سازمان ملل باز هم لیبیایی‌ها را به سازش بر سر تشکیل دولت فراخواند

لیبی

پس از آنکه پیشنهادهایی برای گسترش کابینه وحدت ملی لیبی ارائه شد، سازمان ملل با تاکید بر اینکه این پیشنهاد مورد موافقت گروه‌های لیبیایی قرار گرفته، آنان را به سازش با یکدیگر و توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره،‌ هیات سازمان ملل در لیبی طی بیانیه‌ای تاکید کرد: طرف‌های لیبیایی معتقدند که کابینه دولت وحدت ملی از شش عضو به 9 عضو افزایش یابد.

این هیات تاکید کرد که این طرح پس از رایزنی با طرف‌های مختلف برای برطرف کردن نگرانی‌ها در خصوص تشکیل کابینه و به ویژه نمایندگی عادلانه برای شهر بنغازی صورت گرفت.

در بیانیه مذکور آمده است که طرف‌ها موافقت کردند که این کابینه شامل نخست وزیر، پنج معاون وی و سه وزیر برجسته باشد.

هیات سازمان ملل افزود: طرف‌های شرکت‌کننده در گفتگوها تاکید کرده‌اند نخست وزیر و معاونانش باید در سطحی عالی با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند.

هیات مذکور در ادامه از گروه‌های اصلی لیبی خواست تلاش خود را برای موفقیت توافق سیاسی لیبی که امکان تشکیل "دولت وحدت ملی" و ازسرگیری روند انتقال سیاسی را فراهم می‌کند، افزایش دهند.

برناردینو لئون، رئیس هیات سازمان ملل به لیبی که انتظار می‌رود ششم ماه نوامبر جاری سمت خود را ترک کند، ابتدای ماه گذشته میلادی از توافقی میان طرف‌های مخالف لیبی برای تشکیل دولت وحدت ملی و ارائه لیست اعضای این دولت خبر داد اما این توافق از سوی برخی گروه‌ها رد شد و تظاهراتی در مخالفت با این توافق در طرابلس و شهرهای شرقی لیبی برگزار شد.

با این حال لئون تاکید کرد که گفتگوها با وجود مخالفت با این توافقنامه ادامه خواهد یافت.

اختلافات درباره مدیریت نهادهای اصلی کشور، اجرای آتش‌بس و تشکیل ارتش ملی و انحلال گروه‌های شبه‌نظامی از جمله مهمترین موانع بر سر راه تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی هستند.

انتهای پیام

کد N1014587