مدیرعامل روسوبورن اکسپورت خبر داد

ادامه رایزنی‌ها در خصوص همکاری‌های فنی - نظامی میان ایران و روسیه

ايران,روسيه

مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت صادرکننده تسلیحات روسیه اعلام کرد: مذاکرات در خصوص همکاری‌های فنی-نظامی میان تهران و مسکو ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آناتولی ایسایکین مدیرعامل شرکت روسوبورون اکسپورت که از شرکت های دولتی صادر کننده تسلیحات روسیه محسوب می‌شود روز دوشنبه اعلام کرد، مسکو تاکنون سامانه‌های دفاع هوایی و چند نوع سامانه رادیو-الکترونیک را در اختیار ایران قرار داده است. همچنین، مذاکرات در خصوص همکاری های فنی-نظامی میان دو کشور ادامه دارد.

مدیر عامل روسوبورون اکسپورت افزود: فهرست تسلیحاتی که ارائه‌شان به ایران ممنوع است، شامل برخی از تسلیحات نمی‌شود که از جمله آنها می‌توان به سامانه‌های دفاع هوایی و برخی از انواع سامانه‌های رادیو-الکترونیک اشاره کرد.

وی همچنین گفت: فدراسیون روسیه از طریق شرکت روسوبورون اکسپورت، ارتباط خود را دقیقا در این حوزه‌ها (با ایران) حفظ می‌کند و در حال ارائه این نوع تسلیحات به ایران است.

به گزارش اسپوتنیک، روسیه و ایران در سال 2007، توافقی را برای تحویل پنج سامانه دفاعی موشکی اس-300 به ارزش 800 میلیون دلار امضا کردند اما رییس جمهور وقت این کشور تحت فشارهای آمریکا و غرب به این بهانه ‌که این قرارداد نقض قطعنامه‌های سازمان ملل علیه تهران است اجرای آن‌را متوقف کرد. ایران در سال 2011، از شرکت روسوبورون اکسپورت در دیوان داوری بین المللی به دلیل عدم تحویل این سامانه دفاعی شکایت کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آوریل سال 2015 و اندکی پس از آنکه گروه 1+5 و ایران در مذاکرات‌شان بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیدند، با صدور حکمی ممنوعیت این قرارداد را لغو کرد.

ایران و گروه 1+5 در ماه ژوییه به یک توافق جامع بلند مدت دست یافتند که بر اساس آن ایران، در ازاء لغو تحریم‌های بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود خواهد کرد.

شرکت روسوبورن اکسپورت روز دوشنبه همچنین اعلام کرده است، در حال آماده‌سازی قرارداد تحویل سامانه‌ دفاعی موشکی اس-300 به ایران است.

یک منبع آگاه در وزارت دفاع ایران پیشتر در ماه اوت به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که تحویل سامانه‌های اس-300 می‌تواند مسیر را برای انجام تبادلات بیشتر میان دو کشور هموار کند و انتظار می‌رود که انتقال این سامانه تا پایان سال جاری میلادی انجام شود.

انتهای پیام

کد N1014555