حمله پلیس روسیه به کانال تلویزیونی تاتاری و منزل خبرنگارانش

سیاسی

پلیس روسیه با هدف دستیابی به شواهد و اطلاعات بیشتر به دفاتر یک کانال تاتاری و منازل کارمندان آن در شبه جزیره کریمه حمله برد؛ این جدیدترین اقدام علیه این شبکه است که زمانی مشهور بود و آوریل سال جاری میلادی مجبور به تعطیلی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ لیلیا بودژوروا،‌ معاون رییس کانال تلویزیونی "َATR" گفت: حدود 20 مرد مسلح ار سرویس امنیتی روسیه به منزل من آمده و تمامی اسناد،‌ کامپیوترها و تلفن‌ها را با خودشان بردند.

سرویس امنیتی روسیه در بیانیه‌ای که از طریق رسانه‌های این کشور منتشر شد،‌ اعلام کرد این اقدام با هدف انجام تحقیقات بیشتری است که در 22 اکتبر سال جاری میلادی علیه "لنور اسلیاموف"، صاحب این شبکه و سایر دارایی‌های آن در شبه جزیره کریمه صورت گرفت.

معاون مدیر این کانال تلویزیونی ادامه داد: آنها همچنین به منازل خبرنگاران و کارمندان این کانال حمله کردند و به تحقیقات و جستجوهایشان در دفاتر این کانال در سیمفروپل ادامه می‌دهند. اقدامات پلیس روسیه یک بررسی افراطی علیه صاحب شبکه است.

رهبر منطقه کریمه نیز که منتقد سرسخت این کانال تلویزیونی است صاحب آن را به انجام اقدامات ضد روسی متهم کرد و گفت: او می‌خواهد مردم در کریمه از گرسنگی بمیرند، آب نداشته باشند و مایحتاج روزانه خود را نتوانند تامین کنند.

البته مقام‌های دولت مسکو صاحب این کانال تلویزیونی را به دامن زدن به خشونتها و ناآرامی‌ها با سازمان دهی اعتراضاتی که به مسدود شدن جاده‌ها از اوکراین به کریمه منجر شد، متهم کرده‌اند چون این اقدام باعث توقف ارسال مایحتاج ضروری به این شبه جزیره شد و در اعتراض به نقض قوانین حقوق بشری علیه تاتارها است.

اسلیاموف که حتی پیش از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه شهروند روس بود،‌ حامی میانه روی همکاری با مقام های جدید در آغاز بحران در سال گذشته میلادی در این شبه جزیره به شمار می‌رفت؛ زمانیکه تاتارهای کریمه به نفوذ روسیه بر این شبه جزیره اعتراض کردند.

وی علاوه بر مالکیت این کانال تلویزیونی صاحب چندین کمپانی از جمله شرکت حمل و نقل و توزیع کننده محصولات شرکت "اپل" است.

کانال تلویزیونی ATR اخبار مربوط به روسیه،‌ اوکراین و تاتارها را در کریمه پخش می‌کرد و در آوریل سال جاری میلادی تحت فشارهای موجود مجبور شد تعطیل کند.

تاتارهای کریمه مخالف رفراندوم سال گذشته میلادی در جدایی کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه بودند و بسیاری از رهبران آنها توسط مقام‌های دولت مسکو از این شبه جزیره تبعید شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1014457

خواندنی از سراسر وب