به گفته منابع آگاه؛

ناو آمریکایی به قدرت نمایی در حریم آبی چین ادامه می دهد

سیاسی

آمریکا تصمیم گرفته تا با استناد به حق کشتیرانی آزاد بار دیگر به گشت زنی در اطراف جزایر مصنوعی ساخت کشور چین اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نیروی دریایی آمریکا از قصد دوباره خود برای ورود به منطقه ای به شعاع ۱۲ مایل دریایی از اطراف جزایر مصنوعی دولت پکن در دریای چین جنوبی خبر داد. به ادعای واشنگتن نقض حریم آبی چین با استناد به کنوانسیون حقوق دریاها و قانون حق آزادی کشتی رانی مجاز است.

لازم به یادآوری است که سه شنبه هفته گذشته نیز ناو «یو اس اس لاسن» آمریکا وارد محدوده ۱۲ مایلی پیرامون جزایر مصنوعی چین شد- اقدامی که واکنش شدید دولت پکن را در پی داشت و قرار است این هفته «هری هریس» فرمانده مقر پاسیفیک آمریکا را برای پاره ای توضیحات راهی این کشور کند.

به گفته یک منبع نظامی آگاه، آنچه که به ادعای واشنگتن گشت زنی دریایی منطبق با قانون نامیده می شود، قرار است حداقل دو بار دیگر طی ۳ ماه آینده تکرار شود.

این مقام نظامی که البته نامی از وی برده نمی شود، در ادامه گفتگو با رویترز مدعی شد: این زمان بندی برای آنکه مسئله گشت زنی آمریکا را در دریای چین جنوبی به امری عادی تبدیل کند، کفایت می کند. این اقدام در جهت احیاء حقوق بین المللی آمریکا و نشان دادن دیدگاه واشنگتن به چین و یا هر کشور دیگری انجام می گیرد.

گفته می شود تصمیم نیروی دریایی آمریکا به قدرت نمایی در دریای چین جنوبی زمانی جدی شد که صحبت های «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا با «شی جینپینگ» همتای چینی اش در قبال حل و فصل مناقشات ارضی حاکم بر این منطقه راه به جایی نبرد.

دریای چین جنوبی سالانه محل ترانزیت کالاهایی به ارزش ۵ تریلیون دلار است و علاوه بر چین کشورهای دیگری نظیر ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هم بر سر مالکیت آن اختلاف نظر دارند.      

در این میان، آمریکا برای آنکه مقاصد استراتژیک خود را در منطقه آسیا – پاسیفیک دنبال کند به گونه ای غرض ورزانه در رقابت با چین جانب دیگر کشورهای مدعی را نگه می دارد.

کد N1014314