نشست پسابرجام و سیاست

کولایی: برجام می‌تواند مقدمه‌ای برای کنار گذاشته شدن سیاست انزوای ایران باشد

پساتحریم,قطعنامه 2231,برجام

یک استاد دانشگاه تهران گفت: اجرایی شدن برجام فرایند ساده‌ای نیست چرا که دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا و ایران و1+5 بسیار بلند است و برای اجرای آن به یک اراده سیاسی قوی نیاز است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) الهه کولایی در سخنانی در نشستی به عنوان پسابرجام و سیاست که عصر روز دوشنبه در کتابخانه ملی برگزار شد، گفت:‌ برجام می‌توانست و می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای کنار گذاشته شدن سیاست انزوایی ایران و جداسازی ایران از منافع ژئوپلوتیکی‌اش در منطقه خود.

او با انتقاد از جامع نبودن سیاست خارجی در نگاه به فرصت‌های ژئوپلوتیک گفت:‌ متاسفانه در سال‌های گذشته ما همواره نگاه به غرب در سیاست خارجی داشته‌ایم و از فرصت‌ها و امتیازهای مهم ژئوپلوتیکی مثلا در دریای خزر و آسیای میانه و قفقاز غفلت کرده‌ایم. در عین حال که به همان میزان به نقش آمریکا در محروم کردن ایران از مشارکت در فرصت‌های مهم اقتصادی، سیاسی و امنیتی منطقه غفلت کرده‌ایم.

کولایی گفت:‌ ادراک از برجام و پیامدهای حاصل از آن ناشی از اجماع میان مسوولان و مقامات ایران نیست و متاسفانه در کشور از شکل گرفتن تمرکز بر مفهوم منافع ملی باز مانده‌ایم. ما بر اساس نگاهی که به برجام داریم می‌توانیم انتخاب‌های زیادی داشته باشیم و این انتخاب‌ها از تمایل به لغو تحریم‌ها و تعامل با دنیا و تامین منافع ملی گرفته تا برهم خوردن برجام به خاطر بی‌اعتمادی‌ها و یا اعمال تحریم‌های جدید را می‌تواند شامل شود. اما معتقدم مهم این است که نسبت به انتخاب‌های پیش‌رو نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم و این نگاه بر اساس محدودیت‌ها و معذوریت‌های‌مان باشد.

کولایی گفت: تغییر در موازنه قدرت در منطقه به سادگی اتفاق نمی‌افتد. اگر فکر کنیم الگوی اعتمادسازی است با جامعه جهانی جواب می‌دهد و اگر نتوانیم از این الگو در داخل کشور استفاده کنیم، در منطقه و جهان هم به نتیجه نمی‌رسیم چرا که مبنای این تغییر آن است که پشتوانه‌های داخلی برای آن ابتدا شکل گیرد.

این استاد دانشگاه با بیان این که در مقاطع مختلف تاریخ دورانی را داشته‌ایم که به «پس از فروپاشی شوروی» و «پس از 11 سپتامبر» معروف شده است افزود: در ادبیات سیاست خارجی و داخلی کشورها به کرات این مفاهیم قابل مشاهده است و منظور این است که با این تحولات جهان قبل و بعد از آن تحول متفاوت است و این تفاوت محیط داخلی همه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: امروز در شرایطی از فضای بین‌المللی قرار داریم که اگر نخواهیم متاثر از تحولات پیرامونی شویم نمی‌توانیم. بنابراین نمی‌توان نسبت به تحولات بی‌تفاوت بود.

او با اشاره به قطع‌نامه 2231 گفت: اگر به این قطع‌نامه طوری نگاه کنیم که قرار است بدبینی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها را رفع کند، قطعا می‌توانیم به این هدف برسیم و اگر این گونه نگاه نکنیم تبعا نتیجه دیگری خواهد داد.

انتهای پیام

کد N1014000