حمایت ناظران صربستانی و ایتالیایی از انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان

هیاتی از نمایندگان پارلمان صربستان انتخابات پارلمانی اول نوامبر جمهوری آذربایجان را بسیار خوب ارزیابی کرده واعلام کردند این انتخابات در فضایی با شفافیت کامل و به صورت عادلانه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ای پی ای، ولادیمیر مارینکوویچ، معاون رئیس پارلمان صربستان در راس هیاتی از نمایندگان این کشور اعلام کرد که انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان کاملا شفاف و به صورت دموکراتیک برگزار شد.

رئیس این هیات پارلمانی که بر شش حوزه رای گیری نظارت داشت ادامه داد: این انتخابات نمونه کاملی از ثبات و توسعه در جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود. رویکرد ما براساس اولویت‌های دموکراتیک و حقوق بشری بود که در این انتخابات به طور کامل به آن احترام گذاشته شد و معیارهای بین المللی نیز در آن دیده می‌شود.

این مقام مسئول همچنین گفت: ما با کاندیداهای این انتخابات و همچنین رای دهندگان صحبت کردیم و برشمارش آراء نیز نظارت داشتیم. این انتخابات توسط سازمان‌های بین المللی و نمایندگانی از جانب کشورهای آسیایی و اروپایی نظارت شد و ما در جریان صحبت با آنها متوجه شدیم که این انتخابات در شرایطی کاملا آزاد و عادلانه برگزار شد.

همچنین هیاتی از ناظران ایتالیایی نیز که بر این انتخابات نظارت داشت اعلام کرد: انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان بدون خشونت و در سطحی بسیار بالا برگزار شد و هیچ نقض قانونی در جریان این رای گیری به وجود نیامد.

سرجیو دیوینا، سناتور ایتالیایی که در راس هیاتی از ناظران سنای ایتالیا براین انتخابات پارلمانی در جمهوری آذربایجان بود در این باره گفت: این انتخابات براساس استانداردهای اروپا برگزار شد. من با اطمینان کامل می‌توانم به شما بگویم که انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان دموکرات‌ترین انتخاباتی است که من تاکنون ناظر آن بودم.

این مقام مسئول ایتالیایی همچنین به جنبه‌های منفی این انتخابات اشاره کرد و گفت: به نظر من منزوی کردن کشوری چون جمهوری آذربایجان و عدم اعزام هیاتی از سازمان امنیت و همکاری اروپا برای نظارت بر این انتخابات جنبه منفی دارد. به نظر من ضرورت دارد که از این کشور در اوضاع کنونی جامعه بین الملل حمایت شود.

این سناتور همچنین به این مساله اشاره کرد که اعزام هیات ایتالیایی به جمهوری آذربایجان اعتراضی علیه قطعنامه تصویب شده توسط پارلمان اروپاست.

انتهای پیام

کد N1013973