۰
یک اندیشمند استرالیایی:

ایران یک استثناء در میان کشورهای اسلامی است

  • ۱۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
اسلام

امین صیقل، اندیشمند استرالیایی افغانی‌الاصل در نشست بررسی تحولات جهان اسلام با اشاره به این‌که «ایرانیان مایه افتخار جهان اسلام هستند» گفت: ایران یک استثناء در میان کشورهای اسلامی است.

امین صیقل، اندیشمند استرالیایی افغانی‌الاصل در نشست بررسی تحولات جهان اسلام با اشاره به این‌که «ایرانیان مایه افتخار جهان اسلام هستند» گفت: ایران یک استثناء در میان کشورهای اسلامی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشست «تحولات جهان اسلام؛ ضرورت‌ها و زمینه‌های گفت‌وگوهای فرهنگی» با سخنرانی پرفسور امین صیقل، اندیشمند استرالیایی افغانی‌الاصل و با حضور مدیران و کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از نخبگان افغان، برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد‌علی ربانی، رئیس مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به معرفی سوابق علمی پرفسور امین صیقل پرداخت.

در ادامه هم امین صیقل، در مقدمه سخنان خود با ابراز خرسندی از حضور در ایران، کتاب «ظهور و نزول شاه و تبدیل ایران به حکومت اسلامی» را یکی از آثار شاخص خود درباره ایران دانست.

رئیس مرکز اسلام و عرب دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه ملی استرالیا در ادامه مشکلات کلی جهان اسلام را در دو موضوع کلی مناقشات گروه‌های مذهبی در داخل دین اسلام و همچنین قدرت‌های خارجی قلمداد و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان تنها کشور مسلمان معرفی کرد که توانسته است فشارهای بسیار زیادی را تحمل و به عنوان یک استثنا در میان کشورهای اسلامی حرکت کند.

امین صیقل همچنین گفت: نظام اسلامی ایران توانسته از استقلال و امنیت داخلی و خارجی خود دفاع و دین و فرهنگ و زبان و ادب و موسیقی ایرانی را در راستای ارزش‌های اسلامی حفظ کند.

صیقل در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به فعالیت‌های مرکز اسلام و عرب دانشگاه استرالیا که ریاست آن را برعهده دارد، افزود: در این مرکز تحقیقات بسیار ارزشمندی در خصوص اعتقادات و فرهنگ و اجتماع ایرانیان انجام شده است و تنها نهاد در استرالیاست که زبان، ادب و فرهنگ ایران را آموزش می‌دهد.

امین صیقل همچنین ایران را از منظر تاریخی و معاصر یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه خاورمیانه دانست و در این باره بیان کرد: ایران می‌تواند در مشارکت و همکاری بین کشورهای مختلف در خارج و داخل منطقه نقش مهمی ایفا کند.

وی تأکید کرد: امروزه نخبگان و هنرمندان ایرانی نه تنها مایه افتخار ایران، بلکه مایه افتخار جهان اسلام هستند.

امین صیقل در پایان سخنان خود تنها راه ایفای نقش سالم و ثابت کشورها در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی را با توجه به آموزه‌های اسلام، علم عنوان کرد و گفت: با استفاده از علم می‌توان کشورهای اسلامی را از تفرقه و چالش نجات داد.

در پایان این نشست تخصصی، امین صیقل به سؤالات کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خصوص مسایل افغانستان، گروه‌های تکفیری و رابطه ایران و استرالیا، پاسخ گفت.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.