گرمایش زمین یا تجارت؟

«اولاند» چه هدفی را در چین دنبال می کند

سیاسی

رئیس جمهوری فرانسه به بهانه صحبت درباره تغییرات اقلیمی و با هدف باز کردن جای پای خود در صحنه تجارت با چین، عازم این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه در راس هیاتی ۴۰ نفره متشکل از رؤسای شرکت های تجاری و تنی چند از وزرای کابینه دولت، سفر دو روزه خود به کشور چین را از شهر «چانگ کینگ» در جنوب غرب این کشور، آغاز کرد.

وی که کاهش دو درجه ای گرمای زمین را از جمله اهداف اصلی خود برمی شمرد، حمایت چین را برای حصول توافقی که انتظار می رود از دستاوردهای کنفرانس آینده پاریس با موضوع «تغییرات اقلیمی» باشد، ضروری توصیف کرد.

اولاند در ادامه صحبت های خود، جنگ علیه گرمایش زمین را یک مسئله انسانی و همچنین مقوله ای حائز اهمیت به لحاظ اقتصادی دانست به ویژه وقتی صحبت بهره برداری از انرژی تجدید پذیر یا سبز در میان باشد.

گفته می شود که اولاند با هدف قانع کردن پکن برای ایفای نقش بیشتر در مقوله مبارزه با گرمایش زمین و گازهای گلخانه ای به این سفر آمده است.

چین بزرگترین تولید کننده آلاینده های زیست محیطی جهان و از بازیگران اصلی کنفرانس پاریس (سی او پی ۲۱) است که در تاریخ ۳۱ نوامبر سال میلادی ۲۰۱۵ آغاز خواهد شد.

در همین راستا، اولاند قرار است امشب برای ملاقات با «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین عازم پکن شود و فردا سه شنبه نیز با «لی ککیانگ» نخست وزیر این کشور دیدار خواهد کرد.

قابل توجه است سفر اولاند که به فاصله یک هفته پس از سفر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان به چین صورت می گیرد، جنبه های تجاری نیز خواهد داشت به ویژه آنکه تازگی ها «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان هم برای گسترش روابط اقتصادی با پکن پیش قدم شده و دو هفته پیش لندن را به میزبان جینپینگ واداشت.

با این حساب شاید بتوان گفت که تلاش های این سه کشور اروپایی با هدف توسعه روابط اقتصادی با پکن و تبدیل شدن به هاب تجاری چین انجام می شود.  

اولاند در ادامه برای سفری یک روزه عازم کره جنوبی خواهد بود.

کد N1013615