نامه محرمانه ایاد علاوی به بارزانی درباره العبادی

عراق

یک منبع آگاه عراقی اعلام کرد که ایاد علاوی در نامه‌ای به مسعود بارزانی تاکید کرده اگر برای نجات عراق اقدامات جسورانه و فوری اتخاذ نشود، کشور با اوضاع سختی مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، یک منبع آگاه عراقی اعلام کرد که ایاد علاوی، نخست‌وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف "الوطنیه" نامه محرمانه‌ای را برای مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق ارسال و در این نامه تاکید کرده کشور در مرحله بسیار سختی به سر می‌برد و با بحران امنیتی و سیاسی مواجه است. بحران حکومت نیز کشور را بر لبه پرتگاه کشانده است طوری که سخت است پیش‌بینی کنیم آیا عراق تا سال 2017 پایدار خواهد ماند یا خیر.

وی در این نامه افزود: باید اقدامات جسورانه‌ای را اتخاذ کرد به نحوی که یا حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق را که قدرت را به انحصار خود درآورده متوقف کرد یا وی را تغییر داد هرچند که یافتن گزینه جایگزین برای العبادی به دلیل دشوار بودن اوضاع مشکل است. راه دیگر نیز این است که دولت العبادی را تقویت کرد.

منبع مذکور مدعی شد علاوی در حال تشکیل لابی از ائتلاف الوطنیه و اتحاد گروه‌های سنی است و موافقت مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق و عمار الحکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی را به دست آورده است.

ایاد علاوی که پیشتر پست معاونت رئیس‌جمهور عراق را برعهده داشت در راستای اصلاحات العبادی در نظام سیاسی عراق برکنار شد.

انتهای پیام

کد N1013486