رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور:

مجلس تنگه احد است مبادا اصولگرایان آن را از دست بدهند

انتخابات,رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه كشور,اصولگرايان,انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور مجلس شورای اسلامی، را به گلوگاهی حساس و تنگه احد تشبیه و تاکید کرد که مبادا مجلس آینده از دست اصولگرایان خارج شده و مجلسی مشابه مجلس ششم دوره اصلاحات ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌رضا تقوی در همایش ولایت‌مداران در شیراز، تاکید کرد که امروز شرایط سیاسی بسیار دشوار و شناخت چهره‌ها سخت است و تنها راه حل، در حفظ وحدت اصولگرایان و توجه به همگرایی و فکر جمعی است.

تقوی با بیان اینکه کار سیاسی کردن در هر زمانی سختی‌های خود را دارد، مقدس بودن هدف را مهمترین اصل دانست و تاکید کرد که در این صورت تمام سختی‌ها بر افراد آسان خواهد شد.

وی به ویژگی‌های یک فرد سیاسی پرداخت و بر این موضوع تاکید کرد که افراد فاقد چنین ویژگی‌هایی نباید خود را سیاست‌مدار و سیاست‌کار بدانند، اگرچه همراهی با افراد و جمع‌های سیاسی برای هیچ فردی منعی نداشته و ندارد.

به اعتقاد تقوی افراد سیاسی حداقل پنج ویژگی عمده شامل داشتن فکر و ذهن سیاسی، ایمان به راه، اطلاعات به‌روز، ادبیات مناسب و رفتار مناسب، را باید دارا باشند تا بتوانند در مسیری که انتخاب کرده‌اند، موفق عمل کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در تشریح این ویژگی‌ها، گفت: بعضی از افراد جسمشان در جمع‌های سیاسی است و فکر سیاسی ندارند، داشتن فکر سیاسی یعنی انسان به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، به مواضع رقیب یا دشمن، تغییرات در جامعه و ... حساس باشد و همه این‌ها را جدی بگیرد.

وی با طرح این دیدگاه که نگاه سیاسی به تمام مسائل را نگاهی جامع نمی‌داند، لزوم داشتن نگاهی سیاسی در موضوعات مختلف را از ویژگی‌های مهم در افراد سیاسی دانست و گفت: فکر سیاسی زمانی ایجاد می‌شود که فرد خودش را در برابر افکار سیاسی قرار دهد، اخبار و رویدادها را بداند و با مسائل آشنایی پیدا کرده و مواضع را تحلیل کند. در این میان افراد بدون فکر سیاسی اگر قرار است در جمعی سیاسی حضور داشته باشند باید به افراد خبره اعتماد کنند.

تقوی، از داشتن ایمان به راه، به‌عنوان شاخصه دیگر انسان‌سیاسی اشاره و اضافه کرد: ایمان داشتن به راه نظریه و فکری می‌خواهد که آن را دنبال کنیم، کسی به راه خود ایمان دارد که به واسطه مواجهه شدن با سختی یا شکست، منزوی، نگران و مضطرب نشود، چون راه خود را درست می‌داند، از اندک بودن تعداد همراهان دچار یاس نشود و اگر در زمانی فرصت برای فعالیت و مانور و انجام کار نداشت، وحشت نکند و بر مواضع خود بایستد.

عضو شورای فرهنگ عمومی کشور به‌روز بودن را دیگر ویژگی یک فرد سیاسی عنوان و با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) تصریح کرد: این یک ویژگی بسیار مهم است، زمان‌شناسی به‌معنای دانستن تقویم زمانی نیست، نیرویی که می‌خواهد کار سیاسی انجام دهد، مسائل روز را به‌خوبی رصد و تحلیل می‌کند و از کنار هیچ اتفاقی به‌سادگی عبور نمی‌کند و اگر اطلاعاتی ندارد، از دیگران برای تحلیل مسائل کمک می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امروز و هنوز برخی از افراد در دهه شصت و هشتاد سیر می‌کنند، گفت: طی این سال‌ها خیلی ریزش‌ها و رویش‌ها اتفاق افتاده است که یک نیروی سیاسی باید همه این مسائل را به‌خوبی بداند.

تقوی لزوم توجه به بیانات مقام معظم رهبری و کلیدواژه‌های مورد استفاده ایشان را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: تشکل‌های سیاسی باید برای تبیین و تفسیر این کلیدواژه‌ها کلاس‌ها و جلسات متعدد برگزار کنند.

وی با بیان اینکه کلیدواژه جدید مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب، نفوذ است، بر اهمیت تبیین ابعاد این کلید‌واژه و مسائل مربوط به آن تاکید کرد و گفت: چرا مقام معظم رهبری روی مسئله آمریکا تاکید دارند، مگر چه اتفاقی در حال رخ‌دادن است؟ مگر روزنه‌ای پیدا شده؟ چه کسی دارد بستر را فراهم می‌کند، موقعیت فتنه و فتنه‌گران چیست؟ کجاست؟ آیا این موضوع که مورد تاکید مقام معظم رهبری است را رصد می‌کنیم؟

به اعتقاد این فعال سیاسی، ویژگی چهارم یک نیروی سیاسی، ادبیات مناسب سیاسی و کاربرد آن متناسب با زمان و مکان مناسب است که با شناخت زمان، مشخص می‌شود.

تقوی گفت: باید ادبیات ما بیانگر آرمان‌هایمان باشد، شخصیت سیاسی از این طریق قابل ارزیابی است، بسیاری از نیروها چون ادبیات سیاسی را در نظر نمی‌گیرند، هدف ضربه می‌بیند، مقام معظم رهبری در ادبیات سیاسی یک الگو هستند، گاه یکی از همفکران ما مصاحبه‌ای می‌کند و رقیب تا مدت‌ها آن را بر سر ما می‌زند، کسی که می‌خواهد مصاحبه کند و حرف بزند باید با ادبیات سیاسی آشنا باشد، در این میان بعضی از دوستان باید فقط گوش کنند و اصلا نباید صحبت کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، از رفتار سیاسی به‌عنوان ویژگی‌ پنجم یک فرد سیاسی یاد و خاطرنشان کرد: کسی که در جمع سیاسی حاضر می‌شود باید رفتاری مناسب هم داشته باشد، رفتار نامناسب یک همراه، به همه ضربه می‌زند، از سلام و علیک‌ها برداشت می‌شود، اینکه با آن رئیس جمهور یا این نماینده چگونه دست‌ می‌دهد، چگونه رفتار می‌کند، چهره‌اش در آن زمان چگونه‌است، همه اینها معنا دارد.

وی با اشاره به تحلیل رفتارهای سیاسی در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی و دیپلماتیک، خاطرنشان کرد: اینکه فرد با چه کسی ارتباط دارد و چگونه رفتار می‌کند، بسیار اهمیت دارد و اگر در این مسائل دقت نشود نمی‌توان سیاسی کار کرد.

تقوی همچنین از قدرت همراهی داشتن با جمع به‌عنوان یک ویژگی مهم یاد و بر لزوم تبعیت از خرد جمعی و قبول تصمیمات جمعی، برای رسیدن به موفقیت، تاکید کرد و گفت: جمع تا زمانی که تصمیمی نگرفته همه امکان اظهار نظر دارند اما وقتی تصمیم گرفته شد دیگر باید همه تابع آن باشند.

وی با بیان اینکه گاه به‌دلیل خودخواهی و خودشیفتگی یک فرد، موفقیت‌ کسب نمی‌شود، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی گلوگاه و تنگه احداست، مبادا که در آینده شاهد شکل‌گیری مجلسی مشابه مجلس ششم دوره اصلاحات باشیم، امروز شناختن چهره‌ها بسیار سخت است و راه دست‌یابی به قدرت، غیر از باهم بودن و وحدت و همگرایی نیست.

تقوی تصریح کرد: اگر ولایی و اصولگرا هستیم، منیت و نفسانیت ما را نباید در خود غرق کند، در هر زمینه‌ای که می‌خواهیم موفق باشیم باید وحدت داشت، البته در این جمع موضوع انتخابات مطرح نیست، بحث همگرایی و شرایط آن مطرح است، کار انتخابات و ساز و کار آن در جای دیگری انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام تقوی در بخشی از این همایش به چند سئوال مطرح شده از سوی حاضران پاسخ داد و در جواب این سئوال که نظر شما در مورد همراه بودن آقای احمدی‌نژاد و منتسبانش با اصولگرایان چیست؟ گفت: خیلی از رسانه‌ها خواسته‌اند که ما در خصوص همراهی افراد نظر بدهیم اما حوزه اصولگرایی وسیع است و همه را با اختلاف نظرها و سلیقه‌های متفاوت در خود جای می‌دهد، مهم این است که در اصول مشترک باشیم و اصول هم قانون اساسی، ولایت‌مداری، توجه به ارزش‌ها و آرمان‌ها و دیگر اصول اساسی است. کسی که به‌دنبال وحدت و همگرایی است باید سلایق را کنار هم قرار دهد تا اختلاف‌ها برداشته شود.

تقوی در خصوص آخرین وضعیت گروه‌ها و تشکل‌های مختلف اصولگرایی در کشور نیز از برگزاری منظم جلسات برای رسیدن به همگرایی کامل خبر داد و گفت: از یکسال قبل این جلسات آغاز شده است و همچنان تداوم دارد ما نیز در مسیر همگرایی هرچه بیشتر تلاش می‌کنیم، به جاهای خوبی هم رسیده‌ایم البته رقیب بشدت کار می‌کند و یکی از اقداماتش هم این است که یک‌پارچگی در جبهه اصولگرایی ایجاد نشود.

انتهای پیام

کد N1013297