کری همکاری با ازبکستان را مشروط کرد

آمريكا,ازبكستان

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری ازبکستان بر احتمال همکاری تجاری، امنیتی و محیط زیستی دو کشور به شرط ارتقای وضعیت حقوق بشری این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، وضعیت حقوق بشری ازبکستان به دلیل تحت پیگرد قرار دادن منتقدان دولت همواره مورد انتقاد قرار می‌گیرد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و اسلام کریم‌اف، رئیس‌جمهوری ازبکستان روز یکشنبه دیداری داشتند و پس از آن کری به مذاکرات جداگانه‌ای با وزرای خارجه از پنج کشور آسیای میانه پیوست.

پس از دیدار دو ساعته کریم‌اف و کری، زمانی که خبرنگار واشنگتن پست سوالی را درباره حقوق بشر ازبکستان مطرح کرد، یک مقام ازبک و یک آمریکایی با نشان "امنیت دیپلماتیک" وی را به خارج از سالن هدایت کردند.

مقام‌های آمریکایی بعدا گفتند که ازبک‌ها این خبرنگار را از پوشش بیانیه‌های افتتاحیه در نشست شش کشور منع کرده بود، اما ظاهرا تصمیم عوض شد و به خبرنگار اجازه حضور دادند. یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به دلیل ایفای نقش مامور دیپلماتیک آمریکایی در هدایت خبرنگار واشنگتن پست به بیرون از اتاق عذرخواهی کرد.

ازبکستان دومین مقصد از تور پنج کشوری جان کری به جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی در آسیای میانه بود؛ سفرهایی که اهدافشان گسترش و تعمیق روابط است. کری اولین وزیر امور خارجه آمریکاست که به این پنج کشور سفر می‌کند و اولین سفر وی به ازبکستان از زمان سفر هیلاری کلینتون در سال 2011 محسوب می‌شود. تحریم‌های سال 2004 کاخ سفید بر سر نقض‌های حقوق بشری ازبکستان در همان سال لغو شد که در واکنش به نقش حمایتی ازبکستان در جنگ افغانستان بود. این اقدام به واشنگتن اجازه داد تا فروش نظامی به ازبکستان را از سر بگیرد و تحریم‌ها از آن زمان سالانه لغو می‌شود.

وضعیت حقوق بشری ازبکستان به گونه‌ای است که دیده‌بان حقوق بشر از آن با عنوان "سفاک" نام برده است. گزارش امسال وزارت امور خارجه آمریکا به موارد بسیاری از جمله شکنجه، بازداشت صدها و یا هزاران زندانی سیاسی، فساد مزمن و کار اجباری در فصل برداشت پنبه اشاره کرده است.

به گفته مقام‌های آمریکا، جان کری در رایزنی خود با کریم‌اف بر لزوم کار بیشتر ازبکستان بر حوزه‌هایی از جمله آزادی مذهب اشاره کرد و رهبر ازبکستان هم گفته است که تغییراتی را در نظر دارد. همچنین کری گفته است که اگر نقض حقوق بشری ازبکستان محدود نشود، جذب میزان سرمایه گذاری خارجی مشخص امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام

کد N1013242