ایتالیا ورود شناورهای نظامی خود به آب‌های منطقه‌ای لیبی را تکذیب کرد

مقامات ایتالیا ورود شناورهای نظامی نیروی دریایی خود یا دیگر یگان‌های اروپایی مستقر در مدیترانه به آب‌های منطقه‌ای لیبی را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت المحیط، وزارت دفاع ایتالیا اخباری که از سوی منابع لیبیایی درباره ورود سه شناور نظامی ایتالیا به آب‌های منطقه‌ای لیبی منتشر شده را به طور کلی نادرست دانست و آنها را رد کرد.

در بیانیه وزارت دفاع ایتالیا آمده است: هیچ یک از یگان‌های نظامی وابسته به گروه دریای ایمن (مستقر در سواحل لیبی برای کنترل و حمایت از کشتی‌های باری که وارد بنادر لیبی شده و یا از آن خارج می‌شوند)، کشتی‌های یگان نظامی اروپا برای کمک و نجات مهاجران و مبارزه با قاچاق انسان و نه هیچ‌یک از کشتی‌های ناوگان دریایی ارتش ایتالیا وارد آب‌های منطقه‌ای لیبی نشده‌اند.

در بیانیه مذکور آمده است: تمامی شناورهای نظامی ایتالیا که در دریای مدیترانه حضور دارند، فعالیت‌های خود را تنها در آب‌های بین‌المللی که مرزهای آن در پیمان‌نامه‌های مربوطه تعیین شده‌اند، انجام می‌دهند.

دولت طبرق لیبی صبح روز یک شنبه در بیانیه‌ای به شدت "نقض حریم آب‌های منطقه‌ای لیبی توسط سه شناور نظامی ایتالیا و حضور آنان درحریم آبی لیبی در فاصله 55 کیلومتری شرق بنغازی" را محکوم کرد.

از سوی دیگر روزنامه رای الیوم بر اساس بیانیه وزارت خارجه الجزایر اعلام کرد که این کشور امروز (دوشنبه) میزبان نشستی مشترک در سطح وزرای خارجه الجزایر، مصر و ایتالیا برای بررسی تحولات لیبی خواهد بود.

طبق بیانیه مذکور، در این نشست "راه‌های به نتیجه رساندن روند گفتگوی ملی لیبی با تشکیل دولت وحدت ملی" بررسی خواهد شد.

انتهای پیام

کد N1013193