کنترل پیشمرگ‌ها بر مناطق وسیعی از شهر سنجار/بسته شدن موقتی پایگاه نظامی عین الاسد

عراق

پیشمرگ‌های اقلیم کردستان عراق بخش‌های وسیعی از شهر سنجار در غرب استان موصل را آزاد کردند، .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌الی الشرق الاوسط، منابع نظامی کرد اعلام کردند که پیشمرگ‌ها از چندین محور وارد شهر سنجار شده‌اند و با کمک جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش کنترل بخش‌های وسیعی از این شهر را در دست گرفته‌اند.

به گفته این منابع، ائتلاف ضد داعش 57 حمله را طی دو هفته در حمایت از پیشمرگ‌ها در سنجار انجام داده است.

پیشتر رئیس شورای ایزدی‌های سنجار اعلام کرده بود که صدها تن از افراد مسلح نیروهای حمایت مردمی کرد سوریه وارد عراق شده‌اند تا در عملیات آزادسازی سنجار شرکت کنند.

سنجار به این دلیل که در مسیر اصلی ارتباطی موصل با رقه به عنوان پایگاه‌های داعش است شهر استراتژیکی محسوب می‌شود به ویژه اینکه داعشی‌ها از این مسیر برای رفتن از سوریه به عراق استفاده می‌کنند و تنها راه برای رسیدن کالاها و مواد غذایی و سوخت به موصل، مرکز استان نینوا است.

در همین راستا دو هواپیمای ناشناس حریم هوایی غرب کرکوک را نقض کردند و پیشمرگ‌ها در مقابل به روی آن‌ها آتش گشودند.

پیشمرگ‌ها سال گذشته میلادی پس از درگیری‌های شدید با داعش کنترل مرزهای بین عراق و سوریه در محور بین شهر ربیعه و سنجار را در دست گرفتند. داعش پس از سیطره بر شهر سنجار هزاران ایزدی را در این شهر محاصره کرد. صدها زن و کودک نیز از گرسنگی و تشنگی و گرما در کوه‌های سنجار کشته شدند.

به گفته منابع کرد، داعش بیش از 150 حمله را به پیشمرگ‌ها در سنجار انجام داده اما این حملات نتوانست مانع پیشروی داعش شود.

به گفته این منابع، طی عملیات اخیر پیشمرگ‌ها در سنجار حدود 700 داعشی کشته شدند.

یک منبع امنیتی در فرماندهی عملیات الانبار اعلام کرد که مشاوران نظامی آمریکایی همزمان با رسیدن هواپیماهای ویژه‌ای که تجهیزات نظامی و جنگی آمریکایی را انتقال می‌دهند پایگاه نظامی عین الاسد را بستند.

به گفته این منبع، این پایگاه به مدت سه روز و تا زمان پایان رسیدن تجهیزات بسته خواهد شد.

پایگاه عین الاسد در شهر البغدادی واقع در استان الانبار قرار دارد و تعداد زیادی از مربیان نظامی آمریکایی در این پایگاه نیروهای عراقی را برای جنگ با داعش آموزش می‌دهند.

همچنین منابع امنیتی عراقی از کشته شدن هفت داعشی در حملات هوایی در شهر فلوجه دومین شهر بزرگ استان الانبار پس از رمادی خبر دادند.

روزنامه الشرق الاوسط در حخبری دیگر نوشته است که آزادسازی شهر رمادی بعد از توقف چند روزه در مراحل پایانی خود قرار دارد.

انتهای پیام

کد N1013162