توصیه‌های وزارت خارجه به زائران ایرانی اربعین حسینی

سیاسی

وزارت خارجه در توصیه ای به زائران اربعین تاکید کرد:هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری‏‌های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت اربعین حسینی به زائران این ایام توصیه‌هایی را برای تسهیل در امور و زیارت بهتر ارائه داد که به شرح زیر است.

۱- هموطنان عزیز صرفاً با داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرزهای قانونی نسبت به خروج از کشور و بازگشت به کشور اقدام کنند.

۲- توصیه می‌شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری‏‌های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی (نزدیک به اربعین) و همچنین حرکت به سمت مرزها قبل از اخذ روادید، خودداری کنند.

۳- هرگونه تغییر و تحولی در خصوص امکان ارائه تسهیلات اخذ روادید در استان‌‏های مختلف و نقاط مرزی صرفاً توسط وزارت امور خارجه و یا سازمان حج و زیارت به اطلاع عموم خواهد رسید و زائران محترم بدون کسب اطمینان و بر اساس شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص برنامه‏‌ریزی نکنند.

۴- کلیه مقررات خروج از کشور ناظر بر ایام اربعین نیز خواهد بود. بنابراین افراد ممنوع ‏الخروج، سربازان و مشمولین وظیفه، زندانیان و محکومین، اجازه خروج از کشور را نداشته و خروج کارکنان دستگاه‌‏های خاص منوط به طی مراحل قانونی خود می‌باشد.

۵- نسبت به برنامه ‏ریزی سفر به صورت کاروانی و یا گروهی اقدام کرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ کنند. از شروع یا ادامه سفر به صورت انفرادی (به ‏ویژه از مرزهای زمینی) خودداری کنند.

۶- به منظور حفاظت از مدارک خود و پیشگیری از مفقود شدن آنها، در ورود به عراق از همراه داشتن مدارک غیرضروری اعم از شناسنامه، کارت ملی، دفترچه بیمه، کارت‏‌های اداری، کارت‏‌های بانکی، پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و ... خودداری کنند. (قابل ذکر است این‏گونه مدارک در داخل کشور عراق کاربردی ندارند.)

۷- یک نسخه کپی از گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی خود را در مکانی مجزا از گذرنامه همراه داشته باشند تا درصورت مفقود شدن گذرنامه، امکان تسهیل و تسریع در مساعدت‌‏های قانونی وجود داشته باشد.

۸- با توجه به عدم امکان استفاده از کارت‌‏های بانکی کشور در داخل عراق، مبالغ کافی (با احتساب امکان طولانی شدن مدت سفر و مشکلات پیش بینی نشده) همراه داشته باشند و قبلاً نسبت به نرخ تبدیل ارز ایرانی به عراقی اطلاع حاصل کنند. پول ایرانی نیز در داخل عراق قابل استفاده است.

۹- حتماً پس از ورود به مرز عراق، از درج مهر ورود به آن کشور در گذرنامه خود اطمینان حاصل کنند.

۱۰- درصورت مفقود شدن گذرنامه، به یکی از کنسولگری‌‏های کشورمان در عراق (کربلا، نجف، بصره، بغداد،...) مراجعه کنند.

۱۱- کنسولگری‏‌های کشورمان که تمام ظرفیت و توان خود را در جهت خدمات‏ رسانی به هموطنان زائر به ‏کارگیری خواهند کرد، با توجه به محدودیت امکانات، از ارائه خدماتی نظیر تأمین محل اسکان و یا پرداخت هزینه‌های مالی معذور می‌باشند.

۱۲- توصیه‏‌های بهداشتی و امنیتی مراجع مسئول را مورد توجه جدی قرارداده و به طور دقیق اجرا کنند و در صورت نیاز به خدمات درمانی، به مراکز جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

۱۳- هرگونه اطلاعات در خصوص مقررات و توصیه‌های اجرایی، انتظامی، بهداشتی و امنیتی را صرفاً از مراجع ذیصلاح و رسمی دریافت کرده و از توجه به اطلاعات و اخبار نامعتبر و شایعاتی که ممکن است برای ایجاد تشویش و اختلال در مراسم پخش شود خودداری کرده و از نقل و انتشار آنها نیز ممانعت کنند.

۱۴- با آرزوی توفیق و قبولی زیارات برای هموطنان گرامی، امیدواریم با احترام به قوانین و مقررات دولت عراق و آداب و رسوم مردم آن کشور، تصویر مثبت و الگوی شایسته‏‌ای از اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی به مردم و دولت آن کشور ارائه کنند.

کد N1013151