موافقان و مخالفان طرح جامع جمعیت چه گفتند؟

کميسيون سياست خارجي و امنيت ملي مجلس,خانواده

نمایندگان مجلس در جلسه امروز خود به بررسی کلیات طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده پرداختند. هر چند این طرح در نهایت به تصویب نمایندگان رسید مخالفت‌هایی را هم در پی داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، از نکات مورد توجه در بررسی طرح جامع جمعیت ثبت نام لاله افتخاری به عنوان مخالف بود که البته این نماینده مجلس وقت خود را در اختیار سید هادی حسینی قرار داد.

حسینی در صحبت‌های خود ضمن مخالفت با کلیات این طرح گفت:‌ نگاه رهبری بر افزایش جمعیت است. در حال حاضر سن ازدواج بالا رفته و نرخ طلاق افزایش پیدا کرده و جامعه به سمتی می‌رود که مطلوب نیست، ولی باید ببینیم چه عواملی باعث این مساله شده است. مساله‌ی اصلی این است که مشکل معاش جوانان حل شود. اگر نتوانیم مشکل معاش جوانان را حل کنیم آنها به سمت ازدواج و فرزند بیشتر نمی‌روند. زندگی در جامعه امروز راحت نیست. باید زندگی را راحت کنیم.

او همچنین گفت:‌ این طرح مشکلات فراوانی دارد. مواردی در طرح می‌بینیم که مغایر با موارد شورای عالی انقلاب فرهنگی است. بعلاوه این طرح 45 هزار میلیارد بار مالی دارد و به نظرم جامعیت لازم را ندارد. این که بگوییم امتیازاتی را برای نگهداری فرزندان در نظر بگیریم قابل درک است اما اکثر طلاق‌های موجود جامعه به این دلیل است که جوانان امکان معاش ندارند و یا جای مناسبی برای زندگی ندارند. وقتی که مرد یا زنی بیکار باشد سربار خانواده می‌شود و بلافاصله ازدواج به مشکل می‌انجامد.

ادامه دارد

کد N1013010