سازمان ملل همچنان امیدوار به آغاز مذاکرات یمن قبل از 15 نوامبر

یمن

هشت ماه پس از آغاز جنگ داخلی یمن که در آن هزاران تن کشته شدند و باعث ایجاد یک بحران انسانی شد، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن اعلام کرد، انتظار دارد مذاکرات میان احزاب متخاصم این کشور تا اواسط ماه جاری میلادی آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن به خبرگزاری رویترز گفت: انتظار دارم به خواست خداوند تا پیش از اواسط ماه جاری میلادی تاریخی تعیین شود و انتظار دارم حداقل این مذاکرات پیش از 15 نوامبر سال جاری میلادی آغاز شود.

تمامی طرفین درگیر علناً با اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل موافقت کرده‌اند. این قطعنامه از حوثی‌ها و نیروهای علی عبدالله صالح می‌خواهد تا از شهرهای مهم خارج شده و سلاح‌هایشان را تحویل دهند.

با این حال در حالی که منصور هادی و ائتلاف تحت رهبری عربستان پیشتر درخواست کرده بودند که این مساله پیش از آغاز مذاکرات صورت گیرد، حوثی‌ها و علی عبدالله صالح می‌خواهند این مذاکرات به مکانیسم اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت بپردازد. مذاکرات میان سازمان ملل و حوثی‌ها در حال حاضر در مسقط پایتخت عمان در حال برگزاری است.

ولد شیخ احمد گفت: اعضای تیم من در ریاض و قبل از آن در مسقط بودند تا درخصوص تاریخ، مکان و موضوعاتی که در چارچوب متن قطعنامه 2216 شورای امنیت مذاکره خواهد شد، به توافق دست یابند.

وی افزود: بیانیه روز جمعه یکی از رهبران ارشد حوثی‌ها مبنی بر اینکه تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی شکست خورده، بیانگر موضع رسمی این گروه نیست.

ولد شیخ احمد همچنین به وضعیت انسانی در یمن اشاره کرد و گفت: اوضاع انسانی یمن بد شده است و باید یک راه حل یافت و فورا به مذاکره بازگشت. باید ناظرانی برای رصد تجاوزاتی که در یمن انجام می‌گیرد به یمن بروند.

انتهای پیام

کد N1012966