کارشناس فرانس24: ترس از ناامنی، مردم ترکیه را مجبور به رأی دادن به حزب اردوغان کرد

واحد مرکزی خبر نوشت: ترس از ناامنی چه در رابطه با پ ک ک، چه در رابطه با فضای حاکم بر اطراف ترکیه، بیشتر شهروندان این کشور را بر آن داشت تا به حزب حاکم رای دهند.

به گزارش شبکه خبری فرانس 24، شمارش آراء به پایان رسیده است و بر اساس همه شواهد حزب رجب طیب اردوغان بیشتر آراء را از آن خود کرده است. این حزب در حالی برنده این انتخابات می شود که حدود چهار ماه پیش بازنده شده بود. احمد داوود اوغلو در سخنرانی در شهر قونیه، زادگاه خود، تاکید کرد پیروزی حزب وی ، پیروزی دموکراسی و ملت ترکیه بوده است. وی تصریح کرد با این پیروزی ما در اول راه قرار گرفته ایم. او تاکید کرد ما دشمن و رقیبی را در مقابل خود نمی بینم و برای صلح و پیشرفت کشور تلاش می کنیم.

جمیز ساندره گزارشگر این شبکه خبری که برای پوشش خبری این رویداد سیاسی به آنکارا اعزام شده است، می گوید حزب عدالت و توسعه با این پیروزی، شکست خود در انتخابات پیشین را جبران کرد و اینگونه قدرت حاکم بر ترکیه شرط سیاسی که برای خود در انتخابات پارلمانی اول نوامبر بسته بود برد. اما مشکلی که در این خصوص وجود دارد این است که جامعه ترکیه اکنون دو بخش شده است، زیرا از آخر ماه ژوئن آتش بین حزب کارگران کردستان (پ ک ک) با دولت مرکزی ترکیه به پایان رسید و خشونت های زیادی در این کشور و به ویژه در شهر دیار بکر روی داد.

حزب حاکم عدالت و توسعه از وجود همین خشونت ها برای کاستن از آراء حزب دمکراتیک خلق ها(اچ دی پی) به رهبری صلاح الدین دمیرتاش استفاده کرد. این حزب در انتخابات پارلمانی ماه ژوئن موفق شد برای نخستین بار به پارلمان ترکیه راه یابد. با این حال براساس آخرین نتایج، این حزب کردی در این انتخابات نیز توانسته است حدود 10 درصد معادل 60 کرسی را در پارلمان به دست آورد. سئوالی که در این شرایط مطرح می شود اینکه حزب عدالت و توسعه برای تغییر قانون اساسی کشور و افزایش اختیارات ریاست جمهوری چه اقداماتی انجام خواهد داد.

گوتیه ریبینسکی(Gauthier RYBINSKI)،سردبیر و کارشناس سیاست بین الملل این شبکه در واکاوی چرایی پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی اول نوامبر می گوید در این انتخابات ترس حرف اول را می زد، زیرا تبلیغات انتخاباتی در ماههای اخیر با وقوع عملیات تروریستی، و درگیری مسلحانه با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همراه شده بود. همین امرباعث شده بود تا رای دهندگان بیشتر به فکر صلح و ثبات در کشورشان باشند. وی افزود: مسائل اقتصادی نیز دیگر عامل تاثیر گذار در پیروزی حزب اردوغان بوده است.
مردم با توجه به اینکه عملکرد اقتصادی گذشته حزب عدالت و توسعه دیده بودند مایل بودند این روند ادامه یابد و این امر نقش مهمی در کمک به حزب اردوغان ایفا کرد. هرچند که نتایج اقتصادی ترکیه تحت رهبری حزب عدالت و توسعه از چند سال پیش تاکنون روند افول را طی می کند. چون اگر توجه کنیم ترکیه در سالهای 2000 رشد اقتصادی 10 درصدی را تجربه کرده بود اما اکنون رقم این شاخص به حدود دو درصد رسیده است و میزان بیکاری در بین جمعیت فعال کشور نیز افزایش یافته است.

به عبارت دیگر، اگرمردم در این انتخابات باز به حزب عدالت و توسعه روی آورده اند برای آن بوده است که می خواهند روند گذشته ادامه یابد و با رای ندادن به دیگر احزاب از ماجرا جویی در کشور جلوگیری شود.

اما باز هم تاکید می کنم ترس از حاکم شدن ناامنی چه در رابطه با پ ک ک ، چه در رابطه با فضای حاکم بر اطراف ترکیه، بیشتر شهروندان ترکیه را بر آن داشت تا به حزب حاکم رای دهند. چون می دانید نظریه داوود اوغلو طی مدت زیادی ،سیاست «زیرو پروبلم»(به صفر رساندن مشکلات و اختلافات با کشورهای همسایه ترکیه بوده است). اما برعکس، ترکیه اکنون مشکلات زیادی با همه کشورهای همسایه دارد.
بنابراین این حس که از هر طرف محاصره ای شده ای و اینکه در شرایط کنونی هیچ حزبی بهتر از حزب عدالت و توسعه نمی تواند به کشور کمک کند، مردم را مجاب کرد که به این حزب رای دهند.
این کارشناس که خبرها و تحولات سیاسی جهان را برای شبکه خبری فرانس 24 پرازدش و تحلیل می کند
وی در ادامه صحبت های خود افزود، مردم ترکیه به دیگر احزاب رای ندادند چون نه شایستگی آن را دارند، نه به خاطر آنکه شرایط کنونی، جایگزین مناسب و قابل اعتمادی برای اداره امور کشور هستند. این امر نیز البته دلایل مختلفی دارد: یا آنکه این احزاب به گذشته تعلق دارند که منظور ملی گرایان هستند یا اینکه سوسیال -دموکرات ها هستند که در کشور به عنوان حزبی اهمالکار در زمینه های اقتصادی و اخلاق شناخته شده اند .
این مسئله از آنجا مهم است که جامعه ترک به تجربه نشان داده است بیشتر راستگراست. اگر نتایج آرایی که حزب عدالت و توسعه و راستگرایان افراطی به دست آورده اند را روی هم جمع کنیم متوجه می شویم که بیش از 50 درصد مردم گرایش راستگرایانه دارند.
کارشناس این برنامه در همین باره اضافه کرد مسئله امنیت و برقراری نظم در کشور نیز در پیروزی حزب اردوغان در انتخابات نقش داشته است.
فاطمه کیزیلبوغا، خبرنگار شبکه خبری فرانس24 در استانبول در همین باره گفت: با مردمی که من در استانبول صحبت کرده ام همگی گفته اند به خاطر رجب طیب اردوغان ، مرد قدرتمند کشور به حزب عدالت و توسعه رای داده اند.
وی افزود: با توجه به آنکه حزب حاکم اکنون اکثریت آراء را به دست آورده است بدون شک از این به بعد بحث درباره تغییر نظام پارلمانی کشور به نظام ریاستی به راه خواهد انداخت.

اردوغان می خواهد با این کار اختیارات خود را در ترکیه بیشتر کند. چون از سال گذشته تاکنون همیشه از اردوغان انتقاد می شده است که چرا پا را فراتر از اختیارات قانونی ریاست جمهوری گذاشته است و در همه عرصه های سیاسی کشور دخالت می کند. سمت ریاست جمهوری در ترکیه بیشتر حالت تشریفاتی دارد و بیشتر اختیارات اجرایی در دست نخست وزیر کشور است. اما اردوغان در واکنش به این انتقادها اعلام کرده است او نخستین رئیس جمهور ترکیه است که با رای مستقیم مردم برای احراز این سمت برگزیده می شود.

این خبرنگار با اشاره به شمار زیاد روزنامه نگاران و کنشگران سیاسی که به خاطر اتهام توهین به رئیس جمهور در زندان هستند، اعلام کرد اکنون که حزب اردوغان یک بار دیگر در انتخابات پیروز شده است، این نگرانی وجود دارد که مبادا آزادی مطبوعات و بیان از این هم بیشتر در کشور محدود شود.

5252

کد N1012879