معاون وزیر دفاع اسبق آمریکا در گفتگو با مهر:

نتیجه انتخابات ترکیه تعجب‌انگیز بود/ دولت نماینده «همه» مردم باشد

سیاسی

«لارنس جِی. کورب» با اشاره به پیروزی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در انتخابات پارلمانی این کشور ابراز امیدواری کرد این انتخابات منجر به برگشت جامعه ترکیه به جامعه ای فراگیر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اعلام نتایج اولیه انتخابات زودهنگام پارلمانی ترکیه حکایت از پیروزی حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور دارد.

نتیجه ای که به اعتقاد برخی صاحب نظران با توجه به نتایج انتخابات ۵ ماه قبل در ۷ ژوئن کمی تعجب آور به نظر می رسد.

در انتخابات ۷ ژوئن حزب حاکم ترکیه بعد از در دست داشتن انحصاری قدرت در این کشور در طول ۱۳ سال گذشته طعم اولین شکست سیاسی خود را چشید. اما نتایج رقم خورده در انتخابات پارلمانی زودرس به رغم آنکه هنوز رسما تأیید نشده حکایت از سیطره مجدد این حزب بر پارلمان این کشور و به دنبال آن تشکیل دولت تک حزبی دارد.

«لارنس جِی. کورب» معاون وزیر دفاع اسبق آمریکا در واکنش به پیروزی مطلق حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ترکیه گفت: نتایج آرای شمارش شده از انتخابات پارلمانی ترکیه حکایت از جبران شکست انتخابات ۷ ژوئن توسط حزب حاکم ترکیه دارد که با توجه به عملکرد نه چندان خوب این حزب در انتخابات قبلی این مسئله جای تعجب دارد.

وی در ادامه گفت: امیدواریم نتایج این انتخابات منجر به این شود که شاهد باشیم جامعه ترکیه به جامعه ای فراگیر تبدیل شود و ترکیه به شیوه فراگیر گذشته (قبل از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه) اداره شود.

 مدیر مرکز مطالعات امنیت ملی شورای روابط خارجی آمریکا در بیان علت جبران شکست توسط حزب حاکم ترکیه و پیروزی آن در انتخابات امروز، تلویحا به درس گرفتن این حزب از گذشته اشاره کرده و گفت: اما به نظر من مردم ترکیه در انتخابات قبلی اعلام داشتند که از نحوه عملکرد اردوغان و نحوه اداره امور توسط وی راضی و خرسند نیستند.

این مقام سابق آمریکایی درباره سفر اخیر صدر اعظم آلمان به ترکیه قبل از انتخابات ترکیه که به اعتقاد بسیاری از نخبگان این کشور نوعی حمایت اتحادیه اروپا از اردوغان بود و تاثیر آن در نتایج انتخابات ترکیه با ذکر این مطلب که برای صحبت در این خصوص باید منتظر نتایج رسمی انتخابات بود و از پاسخ دادن به این سوال خودداری کرد.

گفتگو: پیمان یزدانی

کد N1012628