‌نائب رئیس جمعیت موقوفات اسلامی فرانسه:

مشکلات کنونی مسلمانان سیاسی است

سازمان فرهنگ و ارتباطات,اسلام

‌نائب رئیس جمعیت موقوفات اسلامی فرانسه، مشکلات و اختلافات کنونی در جهان اسلام را سیاسی و نه فقهی، عنوان کرد.

‌نائب رئیس جمعیت موقوفات اسلامی فرانسه، مشکلات و اختلافات کنونی در جهان اسلام را سیاسی و نه فقهی، عنوان کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام محمدجواد ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همراه با جمال کامیاب، رایزن فرهنگی ایران در پاریس با جلول محمد صدیقی، مدیر مؤسسه امام غزالی پاریس و نائب‌رئیس جمعیت موقوفات اسلامی فرانسه در محل مسجد بزرگ پاریس دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست ضمن اشاره به تأثیرات و پیامدهای ظهور جریانات افراط‌گرا و خشونت‌طلب مانند داعش در عرصه بین‌الملل، بیش از هر چیز ضرورت جدی تقویت اشتراکات و آموزه‌های وحدت‌بخش تمامی فرق اسلامی مورد تأکید قرار گرفت.

از جمله در ابتدای این دیدار جلول محمد صدیقی که هم اکنون راهبری امور مسجد بزرگ پاریس را نیز عهده‌دار است، ضمن قدردانی از رایزنی فرهنگی کشورمان در فراهم کردن زمینه‌های نشست و گفت‌وگوهایی از این دست با هدف ارتباط بیش‌تر میان مراکز دینی و اسلامی در فرانسه، اظهار کرد: مشکلات و اختلافات کنونی مسلمانان بیش از آنکه فقهی باشد، سیاسی است.

وی با اشاره به اسناد و مدارک بسیار زیاد مبتنی بر کثرت اشتراکات بنیادین فکری و اعتقادی در تمامی فرق و مذاهب اسلامی، تفاوت اختلاف دیدگاه‌های «درون‌دینی» را امری عادی و منطقی دانست که در تمامی ادیان توحیدی وجود دارد.

وی افزود: علیرغم اینکه در مسیحیت از کتاب مقدس چندین روایت وجود دارد، اما چگونه می‌شود در دنیای اسلام با وجود داشتن کتاب مقدس واحدی که مورد پذیرش قطعی همه مسلمانان است و نیز داشتن پروردگار، پیامبر و قبله‌گاهی واحد، باید شاهد این همه جنگ، جدال و اختلافات خشونت‌بار فرقه‌ای و دینی باشیم، درحالی که همواره به برادری با یکدیگر خوانده شده‌ایم.

مدیر مؤسسه امام غزالی همچنین بر جایگاه و اهمیت محبت اهل بیت (ع) در میان تمامی مسلمانان اشاره کرد و خود را نیز از جمله دوستداران و علاقمندان اهل بیت (ع) خواند.

در ادامه محمدجواد ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی به بسیاری کتاب و مراجع مهم تاریخی شیعی و نیز مذاهب مختلف اهل سنت و تلاش‌های فراوان انجام شده در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی برای تشکیل امت واحده اسلامی اشاره و اظهار آمادگی خود را برای ارسال و در اختیار قرار دادن این اسناد برای مؤسسه امام غزالی و مسجد بزرگ پاریس اعلام کرد.

وی در ادامه با تأکید بر خطر جدی و رو به گسترش گرایش‌های افراط‌گرایانه، خشونت‌طلب و تفرقه‌برانگیز کنونی در برخی از سرزمین‌های اسلامی، ضرورت گسترش دوچندان فعالیت‌های روشنگرانه از سوی عالمان و دانشمندان مسلمان را مهم دانست و از انفعال و سکوت برخی نهادها و مراکز مهم جهان اسلام در مقابله با پدیده‌های نوظهوری مانند داعش اظهار تأسف کرد.

در پایان این دیدار طرفین گفت‌وگو اهمیت حمایت از آرمان‌ها و تلاش‌های مقاومت‌طلبانه در فلسطین، لبنان و سوریه را مورد تأکید قرار دادند.

این دیدار با بازدید از بخش‌های مختلف مسجد زیبا و بزرگ پاریس که اکنون از جمله جاذبه‌های گردشگری فرانسه و مهم‌ترین مرکز فعالیت‌های فرهنگی و دینی مسلمانان فرانسه به شمار می‌رود، پایان یافت.

انتهای پیام

کد N1012292