در همایش قرآن در سیره و اندیشه امام(ره)تاکید شد

امام خمینی(ره) برای رفع مهجوریت قرآن از هیچ تلاشی دریغ نکردند

قرآن کريم,امام خميني ره

دبیر همایش بین‌المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی (ره) گفت: امام راحل همواره از مهجوریت قرآن در بین مسلمین رنج می‌بردند و خود برای رفع مهجوریت قرآن از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در همایش بین‌المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی (ره) با بیان این‌که «خداوند در قرآن کتابش را با دو واژه برهان و نور معرفی کرده است» اظهار کرد: برهان به معنای حجت قاطع و نور از میان‌برنده ظلمت، تیرگی و گناه است. حقیقت وجودی کمالات انسانی از این دو مسیر است.

وی یادآور شد: امام راحل معرفت به قرآن را یک اصل در جهان اسلام معرفی می‌کند. حضرت امام (ره) در بعد وسیع و گسترده‌ای در سطح جهان درخشیده است. آن مصلح بزرگ همواره از مهجوریت قرآن در بین مسلمین رنج می‌بردند و خود برای رفع مهجوریت قرآن از هیچ تلاشی دریغ نکردند. ایشان علاوه بر تشکیل جامعه اسلامی که از قرآن نشأت می‌گیرد خود از جمله عالمان و مفسران قرآن پژوه است. اما متأسفانه افکار ایشان در رابطه با تفسیر قرآن به درستی به مردم معرفی نشده است. شاید یکی از دلایل آن پررنگ بودن بعد سیاسی ایشان باشد.

دبیر همایش بین‌المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی (ره) تأکید کرد: برگزاری این همایش به پیشنهاد جناب آقای علی جنتی وزیر ارشاد بود و از این رو برگزاری این همایش علمی می‌تواند اندیشه‌های ایشان را به جامعه معرفی کند. نهادها و موسسات زیادی از جمله وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش، بهداشت، ورزش و جوانان، دانشگاه آزاد، پژوهشگاه امام خمینی (ره)،‌ شهرداری تهران و در بعد خارجی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،‌ جامعةالمصطفی، مجمع اهل بیت (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب با ما همکاری داشته‌اند.

خسروی گفت: پس از شروع کار محورهای بحث تعیین شد و جهت ارسال مقالات فراخوان اعلام شد. اگرچه رسانه ملی در راستای برگزاری این همایش حتی از پخش یک خط زیرنویس برای تبلیغ دریغ کرد اما تیزرهایی برای معرفی مداحی‌های خاص پخش می‌کرد. با این وجود بیش از 600 مقاله از داخل و 50 مقاله از محققان خارجی واصل شد.

وی گفت: مقالات جهت ارزیابی بررسی شده‌اند و تعداد 110 مقاله امتیاز لازم را کسب کردند و 24 مقاله به کسب امتیاز بالای 80 در رده مقالات برتر قرار گرفتند. 12 مقاله هم در سطح عالی و بقیه در سطح متوسط هستند. قرآن مختص یک نسل نیست و همیشه پویاست و تمام نسل‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. این همایش هم دور از هرگونه رویکرد سیاسی و صرفاً با رویکرد علمی و اخلاقی برگزار شده است.

در ادامه این همایش، حجت‌الاسلام والمسلمین ایازی با ارائه مقاله‌ای با موضوع تفسیر مقاصدی در اندیشه و آرای امام خمینی (ره)، گفت: اگر بخواهیم با قالب‌ها و روش‌های گذشته به نیازهای جامعه بپردازیم شاید خیلی تأثیرگذار نباشد. حضرت امام (ره) به اقتضای کتاب آداب الصلوة از سلوکی سخن می‌گوید که جنبه عرفانی داشته باشد. در گذشته مفسران فقط جملات را تفسیر می‌کردند اما امام خمینی (ره) تفسیری را ارائه داد که با حفظ ظاهر قرآن مفهوم قرآنی هم از آن استنباط می‌شود.

وی گفت: دلیل شبهه‌هایی که برخی امروز بر آیات قرآنی وارد می‌کنند این است که خیلی‌ها می‌خواهند فقط به ظاهر قرآن توجه کنند. ولی عالمان ما از جمله امام خمینی (ره) و سایر عالمان از قرن هفتم و هشتم بر این امر تأکید داشتند که علاوه بر ظاهر قرآن باید به تفسیر آن نیز توجه کنیم.

در ادامه ساشا دینا یکی از محققین و مهمانان خارجی با بیان این‌که «ما در زمان فعلی باید بدانیم که چگونه می‌توانیم روح قرآن را در جامعه حاکم کنیم» اظهار کرد: جهان امروز تحت نفوذ افرادی قرار دارد که می‌خواهند معنویت را به گونه‌ای دیگر در جامعه تریج بدهند و کمک کنند که انسان‌ها با دین هماهنگ نباشند.

وی گفت: سکولار می‌خواهد کاری کند که انسان‌ها بدون معنویت و دین حرکت کنند ولی سعی و تلاش امام (ره) بر این بود که روح قرآن را بر جامعه حاکم کند. ما هم باید برنامه‌هایی ارائه بدهیم که جوامع و جوانان را با روح قرآن آشنا کنیم.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این همایش در سخنان کوتاهی گفت که امیدواریم که از این همایش قرآنی بتوانیم در راستای ترویج اندیشه امام راحل بهره ببریم.

به گزارش ایسنا، در این همایش که با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سیدحسن خمینی برگزار شد، پیام آیت‌الله جوادی آملی نیز پخش شد.

انتهای پیام

کد N1012187