سردار جلالی:

اجرای شروط برجام توسط سازمان پدافند غیر عامل پایش و رصد می‌شود

سیاسی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مورد رصد اجرای شروط برجام گفت: بخش زیادی از رصد اجرای شروط برجام مربوط به سازمان پدافند غیر عامل است و حتما مورد پایش قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه» در پاسخ به چرایی کمتر شناخته شده بودن فعالیت‌های سازمان پدافند غیرعامل برای مردم گفت: ما در فضای رسانه ای به لحاظ میزان اهمیت مسئله سه دسته مخاطب پیش بینی کرده ایم. دسته اول مسئولین هستند که وزرا و معاونان‌وزرا و نمایندگان مجلس از این قبیل‌ اند. دسته دوم کارشناسان اعم از بخش‌داران و فرمانداران و کارشناسان تخصصی هستند و دسته سوم نيز مردم هستند.

وي افزود: به لحاظ اینکه بخش زیادی از فعالیت‌های پدافند غیرعامی حاکمیتی است، تمرکز ما روی مخاطب دسته اول و دوم بیشتر بوده است. البته در سال‌های اخیر مخاطب عام را نیز مورد توجه بیشتر قرار دادیم و سعی کردیم مباحثی را در این حوزه مثل کتاب‌های درسی و متون دانشگاهی و رزمایش‌های شهری داشته باشیم.

جلالی با مردم محور خواندن فعالیت‌های سازمان پدافند غیرعامل، ادامه داد: ما اگر از یک تاسیسات یا یک زیرساخت حفاظت می‌کنیم در اصل در جهت حفاظت از مردم و منافع ایشان است اما طبیعتا در همه‌جای دنیا بخش‌های زیادی از تکالیف دفاعی، ماهیت حاکمیتی دارند.

تهيدات نظامی‌ آمريكا، ‌اولويت جدي ما نيست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تشریح اینکه دفاع براساس تهدید و ظرفیت طرح‌ریزی می‌شود، در مورد مهمترین تهدیدات کشور گفت: ممکن است تهدیدات تغییر کند و اولویت‌ها عوض شود ولی همچنان لازم باشد ما رویکردهاي دفاعی خود را در آن حوزه حفظ کنیم، بعضا هم ممکن است تهدیدات تغییر کنند و لازم باشد ما رویکردهای جدیدی اتخاذ کنیم. بر این اساس ما یک طیف تهدیدات نظامی را همانند قبل داریم.

وي با اشاره به تهديدات نظامی‌ای كه از سوي مسئولین آمریکایی مطرح مي شود گفت: تهدیدات نظامی اولویت جدی ما نیست کما اینکه مقام معظم رهبری هم فرمودند كه تهدیدات نظامی مقداری از ما دور شده که این امر به دلیل اقتدارملی ماست. البته آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند که این تهدیدات را به عنوان یک گزینه روز میز حفظ کنند.

جنگ اقتصادی، تهديد امروز ماست

سردار غلامرضا جلالی در بخش ديگري از سخنان خود گفت: جدیدترین تهدید امروز ما جنگ اقتصادی است که همه حوزه‌های كلان اقتصادی و هم عرصه زندگی مردم را در بر می‌گیرد.

وي افزود: با یک مجموعه از تهدیدات فناوری پایه نیز مواجهیم یعنی تهدیداتی که براساس تولید فناوری‌های جدید در کنار فرصت‌های آنها ایجاد می‌شود مثل تهدید ابزارهای سنجش از راه دور و ماهواره‌ها که در واقع قابلیت برقراری ارتباطات، مشاهده نظری و نظارت بر اجزای کشورها و شهرها و حتی خیابان‌ها و ... را ایجاد می‌کنند و برای صاحب فناوری اشراف و اقتدار به همراه دارد اما برای کسی که مورد پایش قرار می‌گیرد یک نوع تهدید به شمار می آید. یا حوزه هایی مثل فضای سایبري که هم فرصت است و هم تهدید.

نفوذ دشمن، ‌يك تهديد جدي است

جلالی در رابطه با تاکید مقام معظم رهبری بر مسئله خطر نفوذ دشمن به عنوان یک تهدید جدی، عنوان کرد: تجزیه و تحلیل آمریکایی ها به آنها نشان داده که در برخی حوزه‌ها مثل حوزه نظامی به دلائل مختلف نمی‌توانند دستاوردهای خوبی داشته باشند البته سعی می‌کنند عنوان تهدید نظامی را همچنان حفظ کنند ولی جمع‌بندی‌شان این است که چون پاسخ متقابل ایران را به درستی نمی‌توانند برآورد کنند، و از سوی دیگر محیط جمهوری اسلامی ایران یک محیط کاملا بین‌المللی است و مثلا حوزه خلیج فارس به عنوان حوزه انرژی‌های جهان مطرح می‌شود، لذا جنگ در این حوزه می‌تواند تبعات غیر‌قابل کنترلی برای آمریکا داشته باشد.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل افزود: در مدیریت این نوع تهدید مقام معظم رهبری هم اشاره کردند که من به روسای جمهور قبلی آمریکا هم گفته ام که دیگر «دوره بزن و در رو تمام شده» و اگر شما چنین اقدامی انجام دهید «ما شما را دنبال می کنیم». مفهوم این مطلب این است که مدیریت صحنه جنگ یکطرفه به دست دشمن نیست و این محیط ابهام آمیز موجب پرهیز آمریکا از حمله نظامی می شود.

وی همچنین با اشاره به اين نكته كه «آمریکایی‌ها نزدیک به ۳۷-۳۸ سال است که به صورت مستقیم در کشور ما حضور ندارند و اطلاعاتشان را به واسطه کسب می کنند»، تاكيد كرد: بخش زیادی از این ابهام در برآورد قدرت نظامی ايران به کمبود اطلاعات آمریکایی ها از ما برمی‌گردد، و بزرگترين مشکل‌شان علی رغم داشتن سازمان‌های جاسوسی و ماهواره‌های کنترلی و ... کمبود اطلاعات است.

منافقين و اسرائيل؛ دو بازوي جاسوسي آمريكا

سردار افزود: آمريكایی‌ها معمولا دو واسطه برای جاسوسی از ايران دارند. یکی عناصر منافقین هستند که کار جاسوسی می‌کنند و دیگری عناصر رژیم صهیونیستی هستند. هر دو گروه تلاش‌شان بر این است که آمریکا با ایران درگیر شود و لذا اطلاعات‌شان جهت‌دار است. خود آمریکایی ها هم این مطلب را می‌دانند و جمع‌بندی‌شان این است که نمي‌توانند اطلاعات اطمینان بخشی که بتوانند نسبت به ایران تصمیم گیری کنند را در اختيار ندارند.

جلالی در توضیح چرایی خلاء اطلاعاتی آمریکا گفت: چندی پیش گزارشی که توسط نمایندگان کنگره تنظیم شده بود را می‌خواندم، آنجا نوشته بود تیمی در قالب خبرنگار به ایران می آیند تا بررسی کنند که آیا اطلاعاتی که در مورد ایران به آنها داده می شود صحت دارد یا نه؟ اینکه گفته می‌ شود مردم ایران بدبخت هستند و با مشکلات اقتصادی فراوان و گرسنگی مواجهند و احساس محاصره شدن توسط آمریکا را دارند آیا واقعیت دارد يا نه؟ و احساس واقعی مردم ایران چیست؟ در این گزارش نوشته بود ما از هرکه پرسیدیم که آیا شما احساس می‌کنید که آمریکا شما را محاصره کرده و در کشورهای مجاور شما قرار دارد؟ مردم در پاسخ می‌گفتند كه خير. ايران، شما را محاصره کرده و با نزدیک شدن شما به ايران امکان برخورد ما با آنها افزایش یافته است.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل افزود: جمع‌بندی آمریکایی‌ها از این گزارش این بود که آمریکا به سرباز ایران در منطقه بدل شده و بنا بر تدابیر رهبری ایران آمریکا دو دشمن ایران در منطقه که طالبان و صدام بود را از میان برده و همه منافع این موضوع به ایران برمیگردد و ضرر و هزینه های آن متوجه آمریکاست. این در واقع بازیگری خوب جمهوری اسلامی به لحاظ استراتژیک در منطقه است و هدایت خوب مقام معظم رهبری در مدیریت تهدید را نشان می دهد.

وی در پايان اين بخش از سخنان خود خاطرنشان کرد: آمريكایی‌ها می‌خواهند این خلاء اطلاعاتی را با حضور و نفوذ در ایران رفع کنند و حاضر هستند به هر بهانه ای مذاکره و حضورشان را حفظ کنند.

نظر سردار جلالی درباره اجرای برجام

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در خصوص برجام گفت: برجام یک فرآیند سیاسی در رابطه ما مسئله هسته‌ای بین ما و شش کشور دنیااست که یک سری امتیازات را طی آن واگذار کردیم و یک‌سری امتیازات را کسب نمودیم. سیر قانونی آن هم در کشور طی شده و مورد تایید قرار گرفته و مشروط به شروط مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و مجلس قابليت اجرا دارد.

وي افزود: این شروط حتما باید در مرحله اجرا اعمال شود چرا كه این توافق ممکن است یک جاهایی برای ما تهدید ایجاد کند و یک جاهایی موجب اقتدار گردد.

سردار جلالی در خصوص تهدیدات برجام گفت: صرف انحصار مرکز غنی‌سازی در نطنز می‌تواند تهدیدات ما را افزایش دهد و طبیعتا بعد از اجرایی شدن برجام ما باید طرح‌های پدافند غیرعامل را در این زمینه تقویت کنیم.

پروژه نفوذ يكي از تهديدات برجام است

رئيس سازمان پدافند غيرعامل در توضيح، یکی دیگر از تهدیدات برجام گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند برطرف کردن نیاز اطلاعاتی دشمن می‌تواند یک تهدید جدی به‌شمار آید؛ یعنی با توسعه رفت‌و‌آمدها به بهانه بازرسی نفوذ و اطلاعاتشان را گسترش دهند. جالب است که مقامات آمریکایی رعایت گفتار هم نمی‌کنند و علنا می‌گویند برجام باعث می شود اگر بخواهیم به ایران حمله کنیم، با چشم باز این‌کار را انجام دهیم. در شروط مقام معظم رهبری هم روی خطر نفوذ و جاسوسی به عنوان یک تهدید جدی تاکید شده است.

وی با اشاره به حضور یک گروه خبری از انگلیس در یکی از سایت‌های هسته ای ایران گفت: منظور از سایت هسته‌ای ممکن است ساختمان مرکزی آن باشد و بعید می‌دانم که از مراکز طبقه‌بندی هسته‌ای دیدن کرده باشند که البته این موضوع باید بررسی شود.

بازرسان آژانس ممكن است عامل آمريكا باشند

سردار جلالی، در مورد احتمال رفت‌و‌آمد شخصیت‌های غربی به مراکز هسته ای و تهدیداتی که در این زمینه متوجه ما می‌گردد گفت: ما وقتی برجام را پذیرفتیم یعنی می‌پذیریم که بازرسان آژانس به کشور بیایند. این بازرسان همگی غربی هستند و بخش زیادی از آنها حتی با ملیت‌های متفاوت ممکن است عامل آمریکایی‌ها باشند و طبیعتا در این رفت‌و‌آمدها یک‌سری اطلاعات جمع آوری می‌کنند. این بازرسی‌ها به اندازه‌ای که جمهوری اسلامی در برجام پذیرفته انجام می‌شود و در کنار آن مراقبت های اطلاعاتی هم صورت می‌گیرد. این مراقبت‌های اطلاعاتی در پیوست‌های برجام هم دیده شده که ان‌شااالله مسئولین ما در اجرا کاملا آنها را رعایت کنند.

دستگاه‌ها موظف به همكاري يا پدافند غيرعامل هستند

جلالی در مورد همکاری سازمان پدافند غیرعامل با سازمان‌های مختلف عنوان کرد: طبق قانون کلیه روسای دستگاههای اجرایی مکلف هستند یکی از معاونین خود را با دسترسی های کافی به عنوان رابط پدافند غیر عامل به ما معرفی کنند و ما با این رابط، ارتباطات اجرایی، تهدید‌شناسی، طبقه‌بندی زیر‌ساخت، آسیب‌پذیری و تهیه برنامه اجرایی را دنبال می‌کنیم. ما به جز دو سه دستگاه که اهمیت‌شان در موضوع ما کمتر بود، با سایر دستگاه‌ها در ارتباط‌ هستیم و دستگاه‌ها را به لحاظ میزان اهمیت دسته‌بندی کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل همکاری دستگاه‌ها در حوزه های مختلف را خوب ارزيابي كرد و گفت: مطابق قانون همه دستگاه‌ها مکلف هستند طرح های در حال توسعه و جدید خود را به پیوست پدافند غیرعامل همراه سازند. ماده ۱۹۸ برنامه پنج ساله پنجم هم دستگاه‌ها را مکلف به اجرای برنامه‌های سازمان پدافند غیرعامل نموده است. لذا هیچ دستگاهی مخالف قانون عمل نمی‌کند ولی ممکن است مشکلات یا نظراتی داشته باشند که مورد بررسی قرار می گیرد.

وظيفه سازمان پدافند در حفاظت از سرمايه‌های كشور

جلالی در مورد حفاظت از سرمایه‌های انسانی و مخصوصا حفاظت از دانشمندان هسته‌ای گفت: ما برای حفاظت از سرمایه‌ها آنها را به چهار دسته تقسیم کرده‌ایم: سرمایه‌های انسانی، سرمایه‌های فیزیکی مثل زیرساخت‌ها، سرمایه‌های سایبری و سرمایه‌های معنوی مثل برندها و مفاهیم اقتدار و عزت ملی.

وي افزود: اصل حفاظت از دانشمندان هسته ای به‌عهده سازمان پدافند غیرعامل بوده و از ابتدا توسط ما دنبال شده است ولی خود امر حفاظت در موارد مختلف برعهده سپاه، نیروی انتظامی و یا حراست خود سازمان انرژی اتمی است.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل در تشریح اهمیت حفاظت از دانشمندان هسته ای به بیان خاطره‌ای در این زمینه پرداخت و گفت: در دورانی که آقای آقازاده رئیس سازمان انرژی هسته ای بودند من موضوعات پدافند غیر‌عامل را در قالب زیرساخت ها با ایشان مطرح می‌کردم. ایشان به من گفت زیرساخت‌ها را رها کن، آدم‌های من مهم هستند. اگر این دانشمندان باشند این زیرساخت ها حتی اگر از بین برود مجدد می‌سازم ولی اگر دانشمندان نباشند این زیر‌ساخت‌ها هم باشد کاری نمی‌توانم بکنم.

جلالی در پاسخ به اینکه با وجود برجام تمهیداتی در زمینه حفاظت از دانشمندان هسته‌ای اندیشیده خواهد شد، گفت: حتما چنین خواهد بود و اگر شروط مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و مجلس به‌درستی و به صورت جامع اجرا شود مشکل خاصی در این زمینه رخ نخواهد داد.

اجرای شروط برجام را رصد مي‌كنيم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مورد رصد اجرای شروط برجام گفت: بخش زیادی از آن به ما مربوط می‌شود و حتما مورد پایش قرار می‌گیرد. اما برابر دستور مقام معظم رهبری قرار بر این است که کمیته ای در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود که ستاد پایش اجرای برجام است و هدایت اجرای برجام را بر عهده خواهد داشت که البته هنوز اجرایی نشده است.

نظر رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره رواج گوشي‌های هوشمند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در بخش ديگري از برنامه "متن حاشيه" در مورد استفاده مسئولین از گوشی‌های هوشمند گفت: مردم و به خصوص مسئولین باید بدانند همه اطلاعات شما توسط گوشی هوشمند قابل برداشت و ذخیره‌سازی است. حال اگر در جایی استفاده شود که در آنجا اطلاعات طبقه‌بندی وجود دارد، امکان شنود و ذخیره‌سازی اطلاعات خارج از کنترل شما وجود دارد. اثر انگشت شما توسط این گوشی ها ذخیره می شود، عنبیه چشم شما در صورت استفاده از وب کم دریافت می‌شود. قابلیت شنود مکالمات خارج از کنترل شما وجود دارد و تمام رمز عبورهاي حساب‌های مالی نيز قابل ذخیره شدن است، لیست شماره ها، عکسها و پیامها ذخیره می شود.

وي افزد: برای اطمينان يافتن از این موضوع می‌توانید گوشی خود را روی Factory Reset تنظیم کنید تا اطلاعات شما از بین برود. پس از راه‌اندازی مجدد گوشی اولین پیغامی که نمایش داده می‌شود از ابرپشتیبان گوشی است که می‌گوید شما اطلاعات‌تان را از دست داده‌اید و در صورت لزوم یک نسخه از اطلاعاتتان را اختیارتان قرار می‌دهد و معلوم مي‌شود که همه اطلاعات شما آنجا ذخیره شده كه محل ذخیره این اطلاعات در داخل کشور نیست.

سردار جلالی در تشریح نحوه استفاده از اطلاعات گوشی های هوشمند عنوان کرد: ابزارهایی به نام دیتا ماین وجود دارد که مثلا از طریق شماره تلفن های شما لینکی از ارتباطات شما استخراج می‌کند و نشان می‌دهد که با چه کسانی و در چه حوزه هایی در ارتباط هستید و در واقع رابط اجتماعی شما را در حوزه های مختلف به عنوان یک عنصر اطلاعاتی کشف می‌کند. سایت‌هایی هم وجود دارد که وارد نمودن شماره تلفن خود، اطلاعات شما را نمایش می دهد. و این موارد لزوم اهمیت امنیت اطلاعات را نمایان می سازد.

سردار غلامرضا جلالی در پایان سخنان خود در رابطه با شبکه‌های اجتماعی نیز گفت: این شبکه ها را یک فناوری ارزشمند برای شرایط امروز کشور می بینم که تهدیداتی نیز در کنار خود دارد. این شبکه ها در ظاهر یکسری خدماتی را به کاربران می دهند و در عوض اطلاعات بسیاری از او ذخیره می کنند. مثلا در سال ۸۷ دو مقاله در نشریات انگلیسی بود که انتخابات ایران را براساس شبکه های اجتماعی آن زمان مورد بررسی قرار داده بودند و براساس همین دیتاها روابط بین گروه‌های سیاسی در داخل کشور را در حوزه انتخابات تحلیل کرده بودند.

وي افزود: هم اکنون با مفهومی به نام بیگ‌دیتا مواجهیم که حجم انبوهی از اطلاعات کشورها، دولت‌ها و مردم را شامل می‌شود و به عنوان یک سرمایه ارزشمند بر سر مالکیت آن در بین کشورهای غربی بحث وجود دارد و این اطلاعات در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، امنیتی، اقتصادی و ... قابل بهره برداری است.

کد N1012079