در آستانه 13 آبان

کنفرانس مطبوعاتی تشکل‌های دانشجویی برگزار شد

کنفرانس مطبوعاتی 5 تشکل دانشجویی به مناسبت روز 13 آبان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد امین سلیمی نماینده سازمان بسیج دانشجویی طی سخنانی در این کنفرانس، اظهار کرد: 37 سال مبارزه با استکبار شرق و غرب برای ایران عزتی ایجاد کرد. که برای مردم است طبیعتا مسئولین جمهوری اسلامی ایران باید در حفظ آن دقت نظر داشته باشند. چه بسیار دیده شده که در عالم دیپلماسی از این عزت هزینه‌های زیادی می‌شود. رفتار ایادی غرب و آمریکای خبیث را باید در یک چارچوب فکری اسلامی تحلیل کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلفی برخورد داشت که بعضا این رفتارها مورد تایید دانشجویان انقلاب قرار نمی‌گیرند. جا دارد از مسئولین کشور سوال کنیم که هدف از ارتباط غلط با مسئولین غربی چیست؟ چرا کسانی مثل فابیوس و وزیر خارجه آلمان که به کشور و مردم آسیب‌های زیادی زدند، وارد کشور می‌شوند؟

وی ادامه داد: برخی حرکت‌هایی که در ظاهر کوچک هستند باعث شده پیامدهای سوء استفاده‌گرانه زیادی برای غرب داشته باشند. مثل دست دادن و یا قدم زدن با آمریکایی‌ها، اما ما اینجا می‌خواهیم بگوییم که جامعه دانشجویی با استکبار از روی احساسات دشمنی نمی‌کند بلکه این دشمنی بر اساس عقلانیت و از روی یک استراتژی است. تمام کسانی که جزو خودی‌ها محسوب می‌شوند و به قول رهبر انقلاب سرباز کشور هستند باید به این مسائل گوش دهند.

این فعال دانشجویی همچنین در ادامه با اشاره به شرایط منطقه تصریح کرد: ناامنی منطقه ما بر حقیقت‌جویان روشن است که بر اساس طرحی خود خواسته اجرا شده است. چه کسی هست که نداند داعش و طالبان دست پرورده‌ همین کشورهای استعمارگر هستند که دم از دموکراسی می‌زنند.

وی در ادامه گفت: بعد از مذاکرات هسته‌ای کشورهای غربی به بهانه‌های مختلف تیم ما را به میز مذاکره بازگرداند می‌خواهند ایران را در زمین خودشان قرار دهند.

در بخش دیگری از این نشست حسین زینعلیان دبیر کل اتحادیه دانشجویان گفت: امروز بعد از 36 سال از تسخیر لانه جاسوسی به اقدام انقلاب جوانان در 13 آبان سال 58 باور داریم. اگر سفارت و جاسوس‌خانه در کشور ما وجود داشت با رفتار زورگویانه‌ی دیگری از آمریکایی‌ها مواجه می‌شدیم. این نکته مهمی است که بعد از 36 سال با افشای اسنادی مانند اسناد ویکی‌لیکس متوجه می‌شویم که آمریکا همان آمریکای استکبارگر است. همان جاسوسی که قبل از انقلاب یا بعد از انقلاب از ایران می‌کردند و با اقدام دانشجویان انقلابی ما خنثی یا کم رنگ شد را در کشورهای دیگر انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: طی این سالها نه تنها رفتار آمریکا در سیاست‌ داخلی و خارجی‌اش در حوزه مبارزه با مردم مظلوم و مستضعف کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده است. آمریکا به افغانستانی حمله کرد که درسمت شرق ما قرار داشت و به عراقی هجوم برد که در سمت غرب کشور ما بود. بعدها به لیبی حمله کرد و سرمایه‌های مادی و خدادادی آنها را چپاول کرد.

این فعال دانشجویی خطاب به مسئولین کشور گفت: سوال ما از مسولین که زمانی به عنوان سخنگویان جوانان خط امام با آمریکا مبارزه می‌کردند این است که چه تفاوت رفتاری در آمریکا دیده‌اند که امروز به دنبال رابطه با این کشور رفتند.

وی خطاب به مسئولین آموزش و پرورش اظهار کرد:‌ مسئولین آموزش و پرورش با بخشنامه‌ها نمی‌توانند 13 آبان را کم رنگ کنند. نفرت و نارضایتی از استکبار در قلب مردم و دانش آموزان وجود دارد. همانطور که دانش آموزان در هر دوره‌ای این یوم‌الله را عزیز می‌شماردند امسال هم این کار را می‌کنند.

رضا نجابت دبیر سیاسی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور نیز اظهار کرد: شعار اصلی مردم ما در ابتدای پیروزی انقلاب استقلال و آزادی در مقیاس فردی و استقلال در مقیاس ملی تعریف می‌شود. در تعریف این دو شعار باید دو نکته را در نظر بگیریم. اول این نکته مهم، استقلال و آزادی استکبار ستیزی است. شعار استکبار ستیزی ما شعاری سیاسی و مقطعی نیست. دستور شرع و دین و قرآن است.

وی ادامه داد:‌ هر زمانی که استکبار ستیزی ما بیشتر شده، شان و قدرت ما در امور دیپلماسی هم بیشتر شده است. کشورهایی که در مقابل استکبار مثل آمریکا کوتاه آمده‌اند پشیمانند. کوبا، لیبی و سودان نمونه‌ای از کشورهایی هستند که در مقابل آمریکا کوتاه آمده‌اند.

این فعال دانشجویی افزود: نکته دوم حفظ استقلال است. طی سالهای گذشته دولت می‌خواسته توسعه ایجاد کند اما آن توسعه وابسته بوده و متکی به ظرفیت درونی نبوده است. اگر توسعه‌ای قرار است رقم بخورد باید با راهکاری جز توسعه وابسته باشد.

وی همچنین گفت:‌ بارها مسئولین نظام اشاره کرده‌اند که اگر رفتار آمریکا تغییر کند با آنها مشکلی نداریم اما در 37 سال اخیر دیدیم که این کشور هیچ تغییری نکرد. عده‌ای در این میان دوستی با ظالمین را به اهل بیت (ع) نسبت می‌دهند. برخی ساده‌اندیش هم این موضوع را تبیین می‌کنند. آیا آنها شعار آزادی طلبانه امام حسین (ع) در روز عاشورا را نشنیده‌اند؟

مجتبی رئیسی دبیر جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در بخش دیگری از این نشست، گفت: جریانی داخل کشور تلاش می‌کند تا صورت جمهوری اسلامی را نگه دارند اما سیرتش را عوض کنند. به تعبیر مقام معظم رهبری آنها می‌خواهند جمهوری اسلامی تقلبی ایجاد کنند که ساختارها و چارچوب‌های فعلی را داشته باشد اما دیگر انقلابی نباشد یعنی حامی مظلومین و ظالم ستیز نباشد و نظم نوین آمریکایی را هم بر هم نزند.

وی ادامه داد: آمریکا با توجه به تجربه‌ای که پشت سر گذاشته به این نتیجه رسیده که استراتژی‌اش در مقابل جمهوری اسلامی ایران باید ایجاد جمهوری اسلامی تقلبی باشد. این که آنها می‌گویند به دنبال تغییر نظام نیستیم درست است. خودشان متوجه شده‌اند که نظام را نمی‌توانند سرنگون کنند. اما به دنبال تغییر رفتار نظام هستند.

این فعال دانشجویی خاطر نشان کرد: بحث آنها از مسائل هسته‌ای و حقوق بشر فراتر است. بحث آنها بر سر حامی انقلابی بودن است. مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان فرمودند اگر سیرت جمهوری اسلامی حذف شود و تنها صورت آن باقی بماند تفاوتی با براندازی ندارد.

در پایان این نشست ماهره عزیزی دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به آرمان‌های جوانان انقلابی، خاطر نشان کرد: در فضای حاکمیتی دو قطبی شرق و غرب شعار «نه شرقی نه غربی» توسط انقلابیون ما مطرح شد. اتفاقی که در 13 آبان 58 افتاد حرکتی برای تحکیم بخشیدن به انقلاب سال 57 بود. حضرت امام (ره‌) نیز از این حرکت دفاع کردند.

وی ادامه داد: عده‌ای گفتند امام در پی حذف شعار مرگ بر آمریکا بوده است با بررسی صحبت‌های ایشان متوجه می‌شویم که این حرف درست نیست. چرا که ایشان می‌گفتند هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید. وظیفه‌ی ما حفظ جمهوری اسلامی است باید هر حرکتی که مانع حفظ استقلال جمهوری اسلامی می‌شود را از میان برداریم.

این فعال دانشجویی همچنین تصریح کرد:‌ تا قبل از انقلاب اسلامی دو جبهه باطل شوروی و آمریکا مقابل هم قرار داشتند. جمهوری اسلامی آمد و از جبهه حق مقابل آنها ایستاد. در اوایل شعار مرگ بر آمریکا و شوروی می دادیم که شوروی از هم پاشید.

آمریکا حالا امروز پس از گذر از روش‌های استکباری نظامی فرهنگی و اقتصادی متوجه شده که باید از روش استکباری تعامل استفاده کند. در آخرین اقدام با هوشیاری مقام معظم رهبری و ارائه اقتصاد مقاومتی طرح استکباری‌ اقتصادی‌اش شکست خورد.

انتهای پیام

کد N1012036