برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای دینی باعنوان «بردباری دینی» در زیمبابوه

سازمان فرهنگ و ارتباطات,اسلام,دین

رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه با مشارکت کمیته گفت‌وگوی ادیان این کشور و سازمان زنان فاطمةالزهرا (س)، دور دوم گفت‌وگوهای دینی بین اسلام و مسیحیت را در زیمبابوه برگزار کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به دنبال موفقیت همایش منطقه‌ای گفت‌وگوی ادیان در زیمبابوه که سال گذشته برگزار شد، رایزنی فرهنگی ایران در این کشور با مشارکت کمیته گفت‌وگوی ادیان زیمبابوه و سازمان زنان فاطمه الزهرا (س)، مبادرت به برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای دینی بین اسلام و مسیحیت در سطح ملی کرد.

این دور از گفت‌وگوهای دینی اسلام و مسیحیت با عنوان «اشتراک مساعی و بردباری دینی و نقش آن در توسعه اجتماعی و اقتصادی» در محل کالج آروپه، وابسته به کلیسای کاتولیک زیمبابوه و با حضور حدود 70 نفر از گروه‌های مختلف مسیحی (کاتولیک، پروتستان، اونجلیک، پنتاکستی) و مسلمانان شیعه و سنی، برگزار شد و در پایان شرکت‌کنندگان یک بیانیه 12 بندی صادر کردند.

محسن شجاع‌خانی، رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه، در این دور از گفت‌وگوها با قرائت ترجمه فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص هدف از گفت‌وگوهای دینی، توضیحاتی درباره تفاوت میان مجادله، مباحثه و گفت‌وگو ارایه کرد.

وی گفت: موفقیت همایش سال گذشته و استقبال از آن زمینه‌ساز این دور از گفت‌وگوها شد.

وی در ادمه تعاریفی از کلیدواژه‌های عنوان همایش ارایه داد و عنوان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد در جوامعی که بردباری دینی در آنها بیش‌تر است، رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چشم‌گیرتر هم هست.

شجاع‌خانی همچنین افزود: مطمئن هستم با من هم عقیده هستید که هدف از این همایش به رخ کشیدن دانش و اطلاعتمان به یکدیگر و ارایه الگوهای پیچیده از توسعه اجتماعی نیست، بلکه هدف این است به خودمان تذکر دهیم که با بردباری دینی و اشتراک مساعی میان گروه‌های دینی می‌توان سرنوشت جامعه را در جهت بهتر و بالاتر رفتن تغییر داد.

سخنران بعدی سرفیم کیکوتیس، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس یونان در آفریقا بود که در بخشی از سخنان خود گفت: عدم بردباری دینی موجب بروز افراطی‌گری در جامعه می‌شود و حتی فرق مختلف یک دین را به جان هم می‌اندازد و این امر به خوبی در جوامعی مانند سومالی و اوکراین قابل مشاهده است.

وی افزود: در جهان امروز دیگر جای هیچ تردیدی نیست که گروه‌های مختلف دینی باید دست در دست یکدیگر به حل مشکلات اجتماعی و حتی اقتصادی جامعه خود بپردازند و دولت‌ها نیز باید آنها را در این امر حمایت کنند.

کشیش نگاور مالونگا، بنیانگذار و رئیس شبکه مسیحی تهیلا، سخنران بعدی همایش بود که در مقاله خود اشاره به این مطلب داشت که در کشورهایی که اشتراک مساعی و بردباری میان قومیت‌های دینی وجود دارد و دولت‌ها نیز از این همگرایی حمایت می‌کنند، معضلات اجتماعی و اخلاقی در حداقل قرار دارد.

وی تأکید کرد که نمونه بارز این مسأله ایران است که توسعه اجتماعی و اقتصادی آن ریشه در نظام این کشور دارد که اصول اولیه آن از دین برگرفته شده و در عین‌حال بردباری دینی در جامعه این کشور در حد اعلای خود است.

نگارو مالونگا افزود: سازمان‌های بین‌المللی باید نقش جدی‌تری در بردباری دینی در جوامع مختلف ایفا کنند تا از این طریق توسعه اجتماعی و اقتصادی در کشورها محقق شود.

چهارمین سخنران دور دوم گفت‌وگوهای دینی در زیمبابوه کشیش داچ، رئیس کلیساهای کتاب مقدس و از اعضای کلیسا اونجلیک زیمبابوه بود.

وی نیز در سخنان خود تأکید کرد که همزیستی مسالمت‌آمیز میان مسلمانان و مسیحیان، یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار بر توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه است.

وی گفت: گروه‌های مختلف دینی باید به جای تعارضات، با بردباری، همکاری و اشتراک مساعی، انرژی خود را در خدمت مسایل اجتماعی نظیر آموزش، بهداشت و رفاه اجتماعی قرار دهند.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که گروه‌های مختلف دینی می‌بایست در کنار یکدیگر آمده و ضمن تأکید بر اهمیت بردباری دینی در میان پیروان خود و آگاه‌سازی آنها از مضرات افراطی‌گری دینی، نقش تعیین‌کننده‌ای در توانمندسازی همه‌جانبه جامعه ایفا کنند.

حجت‌الاسلام علی مهدوی که از سوی مرکز بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در مراسم دهه محرم به زیمبابوه اعزام شده بود، سخنران اول بخش دوم همایش (نوبت بعد از ظهر) بود که مقاله‌ای تحت عنوان «شباهت‌ها و مشترکات میان اسلام و مسیحیت» ارایه داد.

در این مقاله که همزمان با پاورپوینت نیز نکات مورد بحث نشان داده می‌شد، حجت‌الاسلام مهدوی در مورد مشترکات و شباهت‌های دو دین ابراهیمی اسلام و مسیحیت در موضوعات مختلف توضیح داد. موضوعاتی از قبیل: هدف از خلقت انسان، رحمت خداوند، رابطه خدا و انسان، اخلاق دینی، مقوله حجاب و غیره.

جوزف پاگانگا، از شورای کلیساهای آپوستولیک زیمبابوه هم دومین سخنران بود که با اشاره به چالش‌های اجتماعی و اقتصادی جامعه زیمبابوه، گفت: اشتراک مساعی مسلمانان و مسیحیان در زمینه‌های مختلف می‌تواند نتایج بسیار خوبی در رفع معضلات موجود داشته باشد.

وی همچنین پیشنهاد کرد که جلسات گفت‌وگو میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف در زیمبابوه به صورت مستمر برگزار شود تا از این رهگذر روح همکاری و اشتراک مساعی در جامعه گسترش یابد.

شیخ عبدالله ماکوینجا، بنیانگذار و رئیس مرکز اسلامی فاطمه الزهرا (س) نیز در این همایش با ارایه مقاله خود ضمن اشاره به توهمات ایجاد شده در مورد اسلام، گفت: این مسأله باعث شده که حتی برخی از متفکران غربی نیز اسلام را مساوی با عدم بردباری و افراطی‌گری قلمداد کنند.

وی افزود: اسلام مشوق بردباری و همزیستی مسالمت‌آمیز در میان پیروان ادیان مختلف است و این مسأله به خوبی در آموزه‌های اسلامی مشخص است.

ماکوینجا با قرائت آیه 64 سوره مبارکه آل عمران و ترجمه انگلیسی آن بیان کرد: در آموزه‌های اسلام پیروان ادیان مختلف باید در کمال احترام، همدلی و به دور از پرخاشگری با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند و حقوق یکدیگر را رعایت کنند و با نظر به اشتراکات اصولی و رفتاری در کنار هم، زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند و بدین ترتیب شرایط لازم برای رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی را فراهم آورند.

انتهای پیام

کد N1012002