اعتراض مراکشی‌ها به افزایش بهای آب و برق

مراكش

شهرهای طنجه، تطوان و تنگه شمال این کشور شاهد تظاهرات مردم در اعتراض به افزایش بهای آب و برق بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، معترضان مراکشی شب گذشته در شهرهای شمالی این کشور با سر دادن شعارهایی در محکومیت افزایش قیمت آب و برق، در حالی که برخی از تظاهرکنندگان قبوض آب و برق و کنتور را در دست داشتند، راه‌حل جدیدی را برای این بحران خواستار شدند.

معترضان با اشاره به اینکه بهای قبض‌ها به شکل چشمگیری افزایش یافته است،‌ لغو حق انشعاب آب و توزیع برق را که در برخی شهرها به شرکت آماندیس فرانسه اعطا شده خواستند.

پیش از این، مسئولان استان طنجه مراکش به این شرکت دستور داده بودند کار بررسی دقیق سیستم قبوض را اجرا و دفتری ویژه برای رسیدگی به شکایات شهروندان و تصمیم‌گیری در مورد آنان افتتاح کند.

با دخالت نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان، تعدادی از معترضان در طنجه بازداشت شده و سپس آزاد شدند.

پس از اعتراضاتی که جنبش 20 فوریه در سال 2011 در مراکش به راه انداخت، سابقه نداشته که صدها تن از ساکنان طنجه به خیابان‌ها بیایند.

وزارت کشور مراکش نیز اعلام کرد که کمیته‌ای ویژه را برای رسیدگی به شکایات مردمی در خصوص افزایش بهای آب و برق ماه‌های ژوئیه و اوت به طنجه فرستاده است.

پنجشنبه گذشته، عبد الاله بنکیران، نخست وزیر مراکش در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی داخلی گفت: شرکت فرانسوی آماندیس به تصمیم سابق مقامات مراکش برای عدم احتساب مصرف خانواده‌ها با کنتور مشترک در یک قبض، پایبند نیستند.

انتهای پیام

کد N1011861