انتقادات گسترده به کمپین افترا علیه فتح‌الله گولن

ترکیه

بسیاری از چهره‌های سرشناس ترکیه کمپین آشکار افترا علیه روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا را که با درج نام وی در لیست خطرناکترین تروریست‌ها همراه بود، محکوم کرده و می‌گویند که "فتح‌الله گولن" فردی است که تمام زندگی‌اش را وقف برقراری صلح کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، وزارت کشور ترکیه بدون حکم دادگاه تصمیم گرفته تا نام فتح‌الله گولن را در لیست تروریست‌ها قرار دهد. نام وی در لیست قرمز درج شده که جزو خطرناکترین گروه از تروریست‌ها محسوب می‌شوند و نام اعضای ارشد حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) نیز در آن لیست است.

دولت آنکارا عموما از اصلاحات "دولت موازی و یا ساختار موازی" برای اشاره به جنبش خدمت گولن استفاده می‌کند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و حامیان وی از عدالت و توسعه در اواخر سال 2013 در پی تحقیقات فساد جنگی را علیه این جنبش به راه انداختند. وزارت کشور ترکیه همچنین به شخص یا اشخاصی که در یافتن تروریست‌های تحت پیگرد کمک کنند، جایزه می‌دهد.

"یاشار یاکیش"، یکی از بنیانگذاران حزب عدالت و توسعه و وزیر خارجه پیشین ترکیه گفت، بسیار مایه تاسف است که فردی همانند گولن که تمام زندگی خود را وقف برقراری صلح در ترکیه کرده است، به چنین تهمت‌های بی‌اساسی متهم شود. وی گفت، اتهامات تروریسمی علیه گولن کاملا پوچ و توخالی هستند.

"علی بولاچ"، روزنامه‌نگار، نویسنده و جامعه‌شناس ترکیه گفت که اقدام علیه گولن با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته و اصلا منطقی نیست. وی افزود: این لیست قانونی نیست بلکه اقدامی سیاسی است و اصلا نیازی نیست که برای درج اسامی افراد در آن به دنبال دلیل گشت.

پرفسور مصطفی اردوغان، کارشناس حقوق قانون اساسی درباره فقدان مبنای قانونی برای درج نام گولن در لیست تروریست‌ها گفت که این اقدام کاملا مغایر با قانون است چرا که فردی که نامش وارد این لیست می شود باید اقدام مسلحانه انجام داده باشد.

انتهای پیام

کد N1011600