راهپیمایی هزاران فرانسوی علیه نژادپرستی و عملکرد پلیس

هزاران نفر از مردم فرانسه در محکومیت نژادپرستی و عملکرد پلیس و در گرامیداشت دهمین سالگرد مرگ یک زوج جوان، در پاریس راهپیمایی کردند.

هزاران نفر از مردم فرانسه در محکومیت نژادپرستی و عملکرد پلیس و در گرامیداشت دهمین سالگرد مرگ یک زوج جوان، در پاریس راهپیمایی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در راهپیمایی روز شنبه، گروهی از زنان بنری با عنوان " راهپیمایی برای کرامت، علیه نژاد پرستی" در دست داشتند.

در 27 ماه اکتبر سال 2005 یک زوج جوان بر اثر جریان برق در یک ایستگاه فرعی برق جان خود را از دست دادند. این اتفاق زمانی رخ داد که پلیس به ساختمانی در حومه شمال پاریس در منطقه کلیشی –سو- بوآ که محل زندگی آنها و بسیاری از مهاجران دیگر بود، حمله کرد.

مرگ این زوج جوان در کنار افزایش میزان بیکاری و آزار قشر جوان توسط پلیس در محله‌های فقیرنشین این کشور باعث افزایش تنش‌ها در این کشور شد که با شورش‌هایی به مدت سه هفته همراه بود.

در آن دوران، دولت حالت اضطراری اعلام کرد. در طول این شورشها 10 هزار خودرو به آتش کشیده شد، 300 ساختمان تخریب شد و دو نیروی پلیس مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شدند و 6000 نفر در طول این شورشها و اعتراضات دستگیر شدند.

شرکت کنندگان در راهپیمایی پاریس که بسیاری از آنها از شهرهای دیگر به پایتخت سفر کرده بودند، شعار" عدالت، غرامت و اتحاد" سر دادند و برای پیوستن به راهپیمایی گروهی از زنان به نام "مفد" به شمال منطقه باربز آمدند. آنجلا دیویس، یکی از مبارزان حقوق بشر آمریکا و هم چنین دیگر انجمن‌های ضد نژادپرستی و ضد تبعیض از این راهپیمایی حمایت کردند.

در همین راستا سخنگوی گروه "مفد" اعلام کرد: اگر شما حق رنگ پوست نداشته باشید، ممکن است در دستان پلیس کشته شوید.

وی در ادامه اعلام کرد که برادرش توسط نیروهای پلیس در سال 2012 کشته شد.

برگزارکنندگان این راهپیمایی اعلام کردند که می‌خواهند وضعیت نابسامان و تحقیرآمیزی را که افراد سیاهپوست، اعراب، کولی‌ها و حتی طبقه کارگر سفید پوستان در فرانسه با آن مواجه هستند، برجسته کنند.

اگرچه با گذشت یک دهه دولت تلاش کرده است که در حومه شهرها برای بهبود زندگی اقداماتی انجام دهد، اما بسیاری از ساکنان این مناطق اعلام می‌کنند که چندان تغییری به وجود نیامده است.

انتهای پیام

کد N1011517

خواندنی از سراسر وب