امیرعبداللهیان در گفتگوی ویژه خبری:

واکنش تند ظریف به عادل الجبیر/ آتش بس در سوریه دست یافتنی است

سیاسی

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان اظهاراتی نامتوازن و بی اساس مطرح کرد و رفتاری دون شان وزیر خارجه یک کشور بروز داد که با واکنش تند ظریف مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: در نشست وین  با اصرار طرف های مختلف از اتحادیه اروپا  گرفته تاعمان  تلاش کردند  تا جمهوری اسلامی ایران در آن  شرکت کند.

وی با اشاره به اینکه برخی تلاش کردند با سوء استفاده بگویند حضور ایران در این اجلاس به عنوان پذیرش ما برای کناره گیری بشار اسد از قدرت است افزود: حضور ما در این نشست تاکیدی بر آن بود که جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده برداشتن گامهای مناسب برای راهکاری سیاسی در حل بحران سوریه است.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: ایران در این نشست اجازه نداد آنچه که حق مردم سوریه است دیگر کشورها نسبت به آن اظهار نظر کنند.

وی افزود: معتقدیم هیچکس حق اظهار نظر در مورد آینده سوریه را ندارد و این تنها حق مردم سوریه است و این مسئله با تلاش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بندهای چالشی در بیانیه پایانی مورد تایید قرار گرفت اگرچه ناراحتی برخی طرف ها را به دنبال داشت.

امیر عبداللهیان افزود: طرف مقابل در پی آن بود که آنچه را در میدان نظامی و امنیتی با حمایت ۵ ساله از تروریست ها بدست نیاورده است در میز مذاکره به آن برسد.

وی نشست وین را  چالشی، پیچیده و دشوار خواند و گفت: اگر چه عراق، لبنان، عمان و روسیه نقش کمک کننده را داشتند اما چالش های اساسی با جمهوری اسلامی ایران بود.

امیر عبداللهیان افزود: طرف های مقابل در پی آن بودند از فرصت این جلسه برای آینده سوریه تصمیم بگیرند در حالیکه این فرصت از آنها گرفته شد.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: بیانیه پایانی نشست وین در چارچوب اصول ما، روسیه و سوریه و در چارچوب حقوق بین الملل جمع بندی شد.

وی با بیان اینکه هیات ایرانی در این نشست تلاش کرد وارد چالش با عربستان نشود و بر روی راه حل سیاسی موضوع سوریه تمرکز کند اما عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان اظهاراتی نامتوازن و بی اساس مطرح کرد و رفتاری دون شان وزیر خارجه یک کشور بروز داد که با واکنش تند آقای ظریف مواجه شد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه عادل الجبیر با این نیت وارد جلسه شده بود که از آن جدول زمانی کوتاه مدت خارج شود که رئیس جمهور سوریه از قدرت کنار برود افزود: وزیر خارجه عربستان اصلا در پی مفاهیمی همچون حق و اراده مردم سوریه برای تعیین سرنوشتشان نبود واظهارات نادرستی را بیان کرد.

وی افزود: آقای ظریف در زمان رسمی جلسه یک بار با بی اعتنایی به اظهارات عادل الجبیر و بار دیگر با صراحت اتهامات بی اساس او را رد کرد و اقدامات نادرست عربستان در قبال سوریه و برخی مسائل منطقه را بیان کرد.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: حضور ایران در نشست وین باعث شد آنچه را در چارچوب راهبردمان در ۵ سال گذشته داشته ایم در این مذاکرات مورد توجه قرار گیرد و با سختی و چانه زنی های ۷ ساعته به یک جمع بندی برسیم که مسائل مهمی در بیانیه پایانی قید شود.

امیر عبداللهیان ضرورت همزمانی مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه و برگزاری انتخابات در این کشور بر مبنای استانداردهای بین المللی و نه مداخلات خارجی و همچنین توجه به مسئله آوارگان، مباحث انسان دوستانه و حفظ استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه پایانی نشست وین دانست.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این نشست هیچ امتیازی داده نشد و ما درباره  آینده سیاسی سوریه هیچ معامله ای نکردیم و تنها مواضع صریح و روشن جمهوری اسلامی ایران را با صدای بلند بیان کردیم.

امیر عبداللهیان افزود: با استدلال و منطق طرح پیشنهادی آمریکا که قرار بود روی میز قرار گیرد به ایده های سیاسی ایران در چارچوب حقوق بین الملل و دفاع از مردم سوریه تبدیل شد.

وی گفت: در این نشست همه کشورهای غربی در مقابل ما نبودند  بطوریکه نماینده  سیاست خارجی اتحادیه اروپا  و وزیران خارجه ایتالیا و آلمان تلاش در متوازن کردن دیدگاهها داشتند و البته تندترین مواضع اروپایی ها را فرانسه و انگلیس اتخاذ کردند.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه افزود: آمریکا در پی استفاده از فرصت برای رسیدن به اهدافش بود اما چون راه حل سیاسی در دستور کار بود استدلال و منطق گفتگوی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گرفت  و طرفهای مقابل چون هیچ گونه استدلالی نداشتند خلع سلاح شدند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه برخی کشورها از جمله عربستان با برخی توجیهات قائل به حق  مردم سوریه در تعیین سرنوشت خود نبودند، افزود: آنها معتقد بودند مردم سوریه  قادر به تعیین  آینده خود نیستند و می گفتند انتخابات  مکانیزم مناسبی برای آینده  سیاسی سوریه نیست و ما باید در این نشست  آینده سیاسی این کشور را تعیین کنیم.

وی گفت: این کشورها زمان بندی ۶ تا ۱۸ ماهه را در روند سیاسی سوریه در نظر و بر آن اصرار داشتند که پس از آن بشار اسد از قدرت کنار برود.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اهداف روسیه در نبرد با تروریست ها در سوریه گفت: روسها متحدانی برای خود در منطقه عربی از جمله عراق و لیبی سابق و سوریه کنونی داشتند و معتقدند آمریکا در لیبی سرشان کلاه گذاشته و آخرین پایگاهشان سوریه است.

وی توسعه تروریسم و تحرکات داعش و نگرانی از بازگشت تروریست ها به آسیای میانه و روسیه را از دیگر علت های حضور روسیه در سوریه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است از ظرفیت سوریه در راستای منافع منطقه ای خود بهره برداری کند و آنچه در پنج سال گذشته بین ایران و روسیه در قبال سوریه  دنبال شده روز به روز  تقویت شده است.

امیر عبداللهیان با اشاره به تحرکات داعش  بین سوریه و عراق و نزدیک شدن داعشی ها به مرزهای سرزمینی ما در خاک عراق در گذشته  افزود: یکی از اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی ایران این است که در هر اقدامی تامین حداکثری امنیت و منافع ملی  کشور مورد توجه  قرار بگیرد.

وی افزود: در هر اقدامی توجه مان به جهان اسلام و محور مقاومت با نگاهی راهبردی وامنیتی بوده است.

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه افزود : ماهها به روس ها گفتیم که اگر با تروریست در سوریه، عراق و یمن مبارزه نکنند باید با انها در ایستگاههای متروی مسکو مبارزه کنند.

امیر عبداللهیان افزود: اگر دستگاههای امنیتی با اقتدار از نفوذ و ورود و خیزش تروریست ها و جریان  د امنیتی در کشور نمی توانستند دفاع کنند باید امروز در کوچه های تهران با این گروهها وجریانات تروریستی روبرو می شدیم.

وی یکی از موضوعات کلیدی نشست سوریه را آینده بشار اسد اعلام کرد و افزود: برخی کشورها قائل به برکناری سریع بشار اسد بودند و برخی ها هم که موضعی خنثی داشتند اما موضع صریح ما این بود که نظر دادن درباره  اشخاص و آینده سیاسی سوریه در صلاحیت ما نیست.

معاون عربی آقریقای وزیر امور خارجه لزوم کمک همسایگان و تسهیل نکردن ورود تروریست ها به سوریه، گزینشی عمل نکردن ائتلاف ضد داعش و لزوم هماهنگی آن با ارتش سوریه در سرکوب تروریست ها را از جمله دیدگاههای مطرح شده جمهوری اسلامی ایران در نشست وین خواند و افزود: شکل گیری گفتگوی ملی میان همه طرفهای سوری به استنثناء گروههای تروریستی با نمایندگان نظام سوریه از دیگر دیدگاههای مطرح شده ما در این نشست بود.

امیر عبداللهیان گفت:  تاکید کردیم که کشورهای شرکت کننده در این نشست  باید روند سیاسی در سوریه را  تسهیل کنند و اینکه چه کسی رئیس جمهور شود و آیا بشار اسد کاندیدا شد یا خیر و اینکه آیا رای می آورد یا نه فقط به اقشار متنوع  سوریه مربوط است.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه اشتراکات کشورهای شرکت کننده در نشست وین را حضور جمهوری اسلامی ایران به عنوان بخشی از راه حل سوریه  و مبارزه با تروریسم بصورت غیر گزینشی دانست و گفت: با وجود  اینکه برخی از کشورها در برخورد با تروریست گزینشی عمل می کنند نگرانی از بحران آوارگان سوریه و اینکه تروریست ها  هم در میان آنها باشند غربی ها را بیش از همیشه نگران کرده و بر این اساس آمادگی دارند تا اقدامات موثر تری در این رابطه انجام دهند.

امیر عبداللهیان گفت: در یکی از بندهای نشست وین تاکید شده است که نمایندگان حکومت سوریه  و معارضه با هماهنگی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه باهم گفتگو کنند اما اینکه در این مذاکرات سوری - سوری چه کسانی شرکت کنند و زمان آن چه وقت باشد به نمانیده ویژه واگذار شده است که وی به دیگر کشورها اطلاع دهد.

وی با بیان اینکه این مسئله خود ویژگیهای زیادی دارد گفت: ما معتقد به معارضه معتقد به راهکار سیاسی هستیم در حالیکه غربی ها معارضه معتدل مسلح را مطرح می کنند و از نظر  ما همان ها هم تروریست هستند.

معاون عربی آفریقای ویر آمور خارجه افزود: در آغاز گفتگوهای سوری - سوری باید مرز میان معارضه معتقد به گفتگوهای سیاسی و گروههای مسلح چسبیده به تروریست ها کاملا مشخص شود و کسانی در گفتگوهای ملی حاضر شوند  که از توانایی و قابلیتی برخوردار باشند که بخش مهمی از جامعه سوریه را  نمایندگی کنند.

امیرعبداللهیان  آتش بس در سوریه را دست یافتنی دانست و گفت: اگر همین امروز کشورها و دستگاههای امنیتی حامی تروریست ها حمایت خود را از آنها را قطع کنند در یک جدول زمانی  کمتر از چند ماه  امکان برقراری یک آتش بس سراسری  در سوریه وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه از ابتدای تحولات سوریه بازیگران خارجی با تروریست ها در  راستای منافعشان بازی کردند و همان کسانی که این بازی را با آنها داشتند اکنون نگران بازگشت آنها به کشورهای خود  هستند.

امیر عبداللهیان گفت: اما هنوز کشورهایی در منطقه و خارج از آن به این باور نرسیدند که ضروری است حمایت هایشان از تروریست ها در سوریه و منطقه را خاتم دهند.

وی گفت:  آتش بس در سوریه دست یافتنی است اما نیازمند یک اراده جدی منطقه ای و بین المللی است.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه  با اشاره به اینکه ما سالها تحت تحریم های سخت بودیم وبرای انتقال یک دلار در سیستم بانکی دنیا مشکل داشتیم افزود:  اما امروز داعشی ها بخشی از نفت عراق و سوریه را می فروشند و برخی شرکت های خارجی خریدار آن هستند و درآمدهای آن در سیستم مالی بین المللی گردش دارد در حالیکه چندین قطعنامه علیه انها  صادر شده است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره ادعای داعش در مورد حمله به هواپیمای مسافربری روسیه گفت: بر اساس اطلاعات ما چنین امکاناتی در اختیار گروه تروریستی داعش نیست که در ارتفاع بالا با این دقت یک هواپیمای مسافربری را هدف قرار دهد.

وی افزود: اگر سرنگونی هواپیمای مسافربری روسیه دلایل  فنی نداشته باشد آنوقت باید در بین کشورهایی که مخالف اقدام نظامی روسیه در سوریه بودند و در دستگاههای امنیتی آنها و امکانات تسلیحاتی پیشرفته شان در منطقه و خارج از منطقه علت این سرنگونی را دنبال کرد.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه با اشاره به اشتباه راهبردی سعودی ها در حمله به یمن گفت: یمن پیروز نظامی نخواهد داشت و موضوع  آن جز با راهکاری سیاسی پایان نمی یابد.

امیر عبداللهیان با اشاره به اینکه سعودی ها، آمریکاییها و غربی ها گفته بودند کمتر از سه هفته  موضوع یمن را حل می کنند افزود: به دلایل مختلف این سه هفته تا شش ماه  حمایت غربیها و سکوت کشنده آنها و حتی کشورهای مسلمان در منطقه را به همراه داشت.

وی افزود: با این حال مردم، عشایر  و گروههای مختلف در یمن که  وحدت و امنیت کشورشان برایشان مهم است  به سعودی ها اجازه ندادند تا موضوع از طریق  نظامی پایان یابد.

معاون عربی آفریقای  وزیر امور خارجه تصریح کرد: امروز عربستان سعودی از سر استیصال حاضر است بر سر میز مذاکره  حضور یابد و از ابتدا هم کاملا روشن بود  که  این روش نظامی و ماجراجویانه عربستان  کمکی به امنیت آنها  نمی کند.

امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد تا سعودی ها این بار عاقلانه رفتار کنند و پس از هفت ماه از این خطا بازگردند و مسیر سیاسی را دنبال کنند و اجازه دهند یمنی ها نسبت به آینده شان تصمیم بگیرند.

وی تصریح کرد: تردید نداریم اگر همه گروههای یمنی فرصت تعیین سرنوشتشان را داشته باشند نسبت به تامین امنیت کل منطقه  از جمله عربستان توجه دارند اما این فهم و درک باید در طرف سعودی حاصل شود.

معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه شرایط کنونی در فلسطین اشغالی را نتیجه رفتار غلط  رژیم صهونیستی و حمایت اشتباه برخی غربی ها از آنها و اقدامات آنان در تداوم شهرک سازی و یهودی سازی قدس دانست.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه شاهد انتقاضه سوم در فلسطین هستیم گفت: این انتفاضه پیامی قوی برای صهیونیستها و پیامی وحدت بخش برای فلسطینی ها  و مقاومت در منطقه است.

کد N1011438