جهانگیری:

به هر سه هدف خود در مذاکرات رسیدیم

معاون اول رييس جمهور, اسحاق جهانگيري

معاون اول رئیس جمهور گفت: مسأله هسته‌ای کار موفق همه ارکان نظام است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری طی سخنانی در جلسه شورای اداری استان زنجان اظهار کرد: مسأله هسته‌ای یک کار موفق همه ارکان نظام است. مقام معظم رهبری در دولت‌های مختلف به صورت دقیق و در دولت اخیر به صورت خاص این مسأله را هدایت و مدیریت کردند. رئیس جمهور نیز وقت ویژه‌ای برای آن گذاشتند و با توجه به علم و شناختشان راهنمایی‌های خوبی کردند. ضمن اینکه تیم مذاکره کننده قوی و مطمئنی انتخاب شد.

وی افزود: ما اگر از نیروهایمان در جای خودش استفاده کنیم می‌توانیم برای دنیا عرض اندام کنیم. برای دنیا یک شوخی بود که از یک طرف کشورهای 1+5 و نماینده کشورهای اروپایی و قدرتمند جهان و از طرفی کشوری که به تعبیر آن‌ها جهان سومی است پای یک میز بنشینند. این جز اعتماد به نفس قوی و مدیریت جدی تیم ما چیزی دیگری را نشان نمی دهد. این در تاریخ بی سابقه است و ما توانستیم از مذاکرات با موفقیت بیرون بیاییم.

از ابتدا سه هدف اثبات حقوق هسته‌ای، حفظ دستاوردهای هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها در نظر گرفتیم که به هر سه هدف رسیدیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: می بینید که رژیم غاصب اسرائیل خود را به چه آب و آتشی می زند که بگوید آمریکا و اوباما خیانت کرده‌اند و باید توافق را بهم بزنند. چه زمانی بین آمریکا و اسرائیل یا بین جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا چنین تنشی به وجود آمده بوده است. حتی یک نفر از مقامات کشورهای مختلفی که با مقامات ما دیدار می‌کنند نگفته‌اند که مثلا اگر فلان امتیاز را هم می‌گرفتید بهتر بود، بلکه همه تبریک گفتند.

وی یادآور شد: شورای امنیت با یک قطعنامه، 6 قطعنامه قبلی خود را لغو کرد. حتی برخی از شخصیت‌های آگاه در جمهوری اسلامی ایران به ما می‌گفتند که 16 سال طول می‌کشد که همه قطعنامه‌ها را لغو کنید. درباره مسأله هسته‌ای هم بحث های مختلفی هم مطرح شد و در مجلس نیز در کمیسیون ویژه بحث هایی صورت گرفت که البته ما در برخی زمینه ها موافق نبودیم اما به هر حال مجلس و شورای عالی امنیت ملی با رای بالایی تصویب کردند و از آن مهمتر مقام معظم رهبری نیز آن را تائید کردند و در نامه خود فرمودند که در اجرا دقت کنید، چون نمی توان به طرف مقابل اطمینان داشت. رهبر معظم انقلاب برنامه اجرایی که دولت باید چطور در زمینه توافق هسته‌ای عمل کند را تذکر دادند که ما هم پذیرا بودیم.
کد N1011018