معاون رییس قوه قضاییه: در جمهوری اسلامی کسی به دنبال امنیتی کردن جرائم نیست

سیاسی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه با بیان این که به دنبال اجتماعی کردن جرم هستیم گفت: در جمهوری اسلامی کسی به دنبال امنیتی کردن جرائم نیست بلکه ما به دنبال اجتماعی کردن آن هستیم زیرا به دنبال اجتماعی کردن اقدامات خودمان هستیم و ایجاد معاونت اجتماعی بزرگ‌ترین دلیل این بیان است است زیرا اگر قرار بود جرائم امنیتی شوند معاونت اجتماعی دیگر معنایی نداشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، دکتر محمد باقر الفت در یک نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به سفرش به استان کرمان گفت: بر اساس امریه قوه قضاییه مکلف هستیم برای بازدید از معاونت‌های پیشگیری در استان‌ها سفر کنیم تا فعالیت‌های آنان را ارزیابی و نواقص را برطرف کنیم.

او با بیان این که با همکاری خود با سایر استان‌ها می‌توانیم بستر مناسبی برای اجرای برنامه‌ها داشته باشیم تصریح کرد: موضوع پیشگیری در سه مرحله اولیه، ثانویه و ثالثیه مورد بحث و گفت‌وگو قرا می‌گیرد که در نهایت به مجازات مجرمان خواهد شد.

الفت درباره سطح مجازات ورود اتباع بیگانه به کشور افزود: مجازات متناسب در زمینه جرایم مرتبط با اتباع بیگانه وجود ندارد و مجازات اسکان اتباع بیگانه در اماکن عمومی و خصوصی به حدی پایین است که هر بیگانه‌ای حاضر است آن مجازات را تحمل کند و به سکونت خود ادامه دهد و به عبارت دیگر می‌توان اصلا گفت مجازاتی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: در پیشگیری ثالثیه جرائم را شناسایی و از طریق معاونت حقوقی قوه تلاش می‌کنیم که این مجازات‌ها به نحو شایسته‌ای تغییر پیدا کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه موضوع پیشگیری را یک موضوعات فرا قوه‌ای مطرح و بیان کرد: پیشگیری در اثر همکاری دستگاه‌های مختلف در حوزه یک امر و موضوع صورت خواهد گرفت که افراد زیادی در اجرای آن تعیین می‌شوند.

او ادامه داد: باید برای توسعه فرهنگ عمومی تلاش کنیم و دستگاه‌های متولی را در رفتارهایی همانند همان اجرای فرهنگ سوق دهیم زیرا این عمل به تسریع ارزش‌های فرهنگی منجر خواهد شد ضمن آن که موجب حفظ ارزش‌های والای اعتقادی و ملی نیز خواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه گفت: این که تمام ذی‌نفعان را جمع کنیم و نقش‌آفرینی کنیم تا وظایف‌شان را اجرا کنند در کشور ما کاری سخت است اگرچه به مدیریت اشتراکی در انقلاب اسلامی نگاه ارزشی شده اما هنوز نهادینه نشده است.

الفت خواستار خروج از گمنامی در فضای مجازی شد و گفت: خوشبختانه قانون‌گذار در قانون توسعه پنجم دو هدف کلی شفاف‌سازی و خروج از گمنامی را تعیین کرده است زیرا گمنامی موجب بروز جرائم سنگینی در کشور ما می‌شود.

وی افزود: مجرمان سعی می کنند جرم‌شان را از دید مردم و قوه قضاییه پنهان نگه دارند و در گمنامی جرائمی را مرتکب شوند اما خروج از گمنامی مطرح شده است و این جای بسی امیدواری دارد.

او بیان کرد: با همکاری وزارت بازرگانی مردم به راحتی می‌توانند در فضای مجازی فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی داشته باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه با اشاره به حضور زنان در جرائم و مصرف مواد مخدر گفت: جامعه ما از نظر برخوردی زیاد دچار شکست نشده است که شاهد حضور بانوان در همه عرصه‌های مجرمانه باشیم زیرا هنوز هم ارزش‌ها باقی مانده‌اند و بانوان کشور ما خودشان را به صورت جدی پای‌بند ارزش‌ها می‌دانند و می‌توانند به عنوان فردی که تربیت فرزندان را بر عهده دارند نقشی ایفا کنند.

الفت با بیان این که جرم تفاوتی را بین زن و مرد قایل نمی‌شود افزود: از جرم می‌توان به عنوان موجود زنده تعبیر کرد و اگر وارد فضایی شود که بیش‌تر مجرمان خانم باشد جرم خودش را تطبیق می‌دهد و به گونه‌ای رفتار می‌کند که جامعه نسوان هم آن را بپذیرند. جرم حتی می‌تواند جغرافیای خود را تطبیق دهد مانند مصرف مواد مخدر که اخیرا در بین بانوان شایعه شده است مصرف مواد مخدر روانگردان موجب کاهش وزن می‌شود و در این مرحله جرم شکل را به نحوی تغییر می‌دهد که زنان را برای استفاده ترغیب می‌کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه آسیب دیدگی زنان را از مردان کم‌تر دانست و تصریح کرد: معاونت پیشگیری از جرائم نگاه خاصی به جنسیت زن دارد و برنامه‌های گسترده‌ای در رابطه با مبارزه با مواد مخدر در بین زنان انجام داده است.

او تاکید کرد که بزرگ‌ترین علت وقوع جرم در حال حاضر در کشور ما فقر مالی است و ادامه داد: مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی و مدیریتی جهادی را مطرح کردند تا بتواند جامعه را به سمت تولید اشتغال بکشاند و اگر در جامعه ما جرائم مالی خرد مانند سرقت‌ رخ می‌دهد ناشی از فقر طبهکاران است. این نوع مجرمان هدف محاکمات ما نیستند، بلکه این‌ها همان افرادی هستند که باید زمینه جرم را از جلوی پای‌شان برداشت؛ پس اگر اشتغال داشته باشند چنین رفتارهای ناهنجاری را انجام نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: در تلاش هستیم این گونه مجرمان را در سطح جامعه کاهش دهیم اگرچه ایجاد فرصت‌های شغلی برای این افراد وظیفه ما نبوده است اما می‌توانیم زمینه سرمایه‌گذاران را فراهم کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه بیان کرد: امروزه دیگر دستگاه‌های مدیریتی متوجه شده‌اند که باید نیروی انسانی را جهت رفع آسیب‌های اجتماعی به‌کار گیرند.

او اظهار کرد: ما باید به دنبال حذف آسیب‌ها باشیم اما متاسفانه با فضایی که کشورهای همسایه با رفتارهای خصمانه خود علیه کشورمان ایجاد کرده‌اند جمعیت زیادی از ما را مشغول مقابله با خود کرده‌اند.

الفت با بیان این که به دنبال اجتماعی کردن جرم هستیم گفت: در جمهوری اسلامی کسی به دنبال امنیتی کردن جرائم نیست بلکه ما به دنبال اجتماعی کردن آن هستیم. به دنبال اجتماعی کردن اقدامات خودمان هستیم و ایجاد معاونت اجتماعی بزرگ‌ترین دلیل است زیرا اگر قرار بود جرائم امنیتی شوند معاونت اجتماعی دیگر معنایی نداشت.

وی بار دیگر با تاکید بر این که در جمهوری اسلامی کسی به دنبال امنیتی کردن جرائم نیست تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین کارهای نیروی انتظامی در کنار حفاظت از کشور، بحث پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از وقوع جرم است که در این راستا نیز می‌توان گفت به طور جدی از عناوین امنیتی جرایم در کشور کاهش پیدا کرده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه با اشاره به افزایش رفتارهای خشونت‌آمیز در جامعه نیز گفت: علت عمد افزایش رفتارهای خشونت آمیز، بداخلاقی‌های اجتماعی است که بر اثر تبلیغات رفتارهای خشن در شبکه‌های ماهواره‌یی و فضاهای مجازی است.

او با بیان این که بداخلاقی سرطان فرهنگ است تصریح کرد: بداخلاقی به عنوان سلول‌های سرطانی فرهنگ شناخته می‌شود. مردم همواره تابع رفتارهای بزرگان هستند پس اگر در یک جامعه‌ای بعضی از آدم‌ها دچار بداخلاقی هستند باید بگویم معلم مردم می‌شوند.

الفت نقش رسانه‌ها را در جلوگیری از امر بداخلاقی و خشونت در جامعه بسیار موثر دانست و گفت: رسانه‌ها نباید از وظیفه اصلی خود غافل شوند ضمن آن که صدا و سیما به‌عنوان یک رسانه ملی در این زمینه می‌تواند اقدامات گسترده‌ای انجام دهد.

او حضور مردم در معاونت پیشگیرانه از وقوع جرائم را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: جرم زاییده رفتارهای اجتماعی است و اگر بخواهیم پیشگیری کنیم باید به جامعه و اعضا مراجعه و برای مرم نقش آفرینی کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقع جرم رییس قوه قضاییه در پایان با اشاره به تعطیلی ستاد مردمی حفاظت اجتماعی نیز گفت: ستاد حفاظت اجتماعی علاوه بر کارهای پیشگیرانه وارد برخوردهای مقابله‌ای شده بود و هدف‌شان این نبود که از اعضای ستاد به عنوان ضابطان استفاده شود و به عبارات دیگر آن‌ها تغییر چهره داده بودند که مورد توقع ما نبود.

انتهای پیام

کد N1010974