وزیر امور خارجه آمریکا؛

نیروهای ویژه آمریکا برای مبارزه با داعش به سوریه اعزام می‌شوند!

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که اعزام نیروهای ویژه این کشور به سوریه تنها با هدف مبارزه با داعش و نه مقابله با رئیس جمهور سوریه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا امروز مدعی شد که اعزام نیروهای ویژه این کشور به سوریه در راستای سیاست این کشور  و فقط برای شکست تروریست های داعش خواهد بود.

وی در این باره گفت: اعزام نیروهای ویژه این کشور به سوریه که بر اساس تصمیم «باراک اوباما» رئیس جمهور این کشور به انجام خواهد رسید، برای شرکت در جنگ علیه بشار اسد نیست، بلکه علیه داعش است.

وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به علل عدم موفقیت ائتلاف مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در طول یک سال گذشته، ادامه داد: تصمیم مذکور با سیاست رئیس جمهور و با هدف عقب راندن داعش منطبق است.

وی که در «بیشکک» پایتخت قرقیزستان به سر می برد، گفت که این تصمیم به منزله وارد شدن به جنگ داخلی سوریه یا اقدامی که متوجه بشار اسد رئیس جمهور این کشور تلقی شود، نیست بلکه تمرکز آن تنها بر مبارزه با داعش خواهد بود.

کری در پاسخ به سوالی درباره آینده ورود این کشور به مناقشه کنونی، خاطر نشان کرد: نمی تواند پیش بینی کند که در راستای تلاش برای مبارزه با داعش در آینده چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد.

جمعه ۸ آبان ماه سال جاری، کاخ سفید اعلام کرد: اعزام نیروهای ویژه ارتش آمریکا به سوریه، با هدف ایجاد ظرفیت در نیروهای محلی به منظور مقابله با گروه داعش انجام خواهد شد.

به ادعای مقامات آمریکایی کمتر از ۵۰ نیروی نظامی با هدف آموزش، مشاوره و کمک به معارضین سوری تحت حمایت دولت واشنگتن، به سوریه اعزام می شوند تا آنها را برای مبارزه با داعش آماده کنند. این نخستین باری است که نیروهای زمینی آمریکا به صحنه کارزار روسیه اعزام می شوند.

بلافاصله روسیه در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر اعزام نیروهای ویژه به سوریه در خصوص برافروخته شدن آتش جنگ نیابتی در این کشور هشدار داد.

در همین راستا، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: اتخاذ چنین تصمیمی لزوم همکاری مسکو – واشنگتن را افزایش می دهد.

لاوروف با اشاره به اینکه تصمیم آمریکا یک جانبه و بدون هماهنگی با دولت دمشق بوده است، گفت: باور دارم که واشنگتن و مسکو هیچ یک مایل به لغزیدن در دام جنگ نیابتی نیستند اما مشخص است که وضعیت به وجود آمده لزوم همکاری بین نظامیان را بیش از پیش ضروری می کند. .

کد N1010913