اسداللهی در گفتگوی مشروح با مهر:

بشار اسد پیروز هر انتخابات آزاد در سوریه است/ غربی‌ها می‌ترسند

سیاسی

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به دیدگاه ایران و روسیه درباره حضور بشار اسد در انتخابات بعد از دوره انتقالی،گفت: غربی‌ها چون می‌دانند که اسد پیروز هر انتخابات آزاد است، با این امر مخالفت می کنند.

مسعود اسداللهی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری نشست راهکارهای سیاسی حل بحران سوریه در وین طی روز گذشته، اظهار داشت: این کنفرانس در واقع یک نوع عقب‌نشینی از طرف دولت‌هایی بود که تاکنون تحت عنوان حمایت از ملت سوریه، از تروریست‌ها حمایت می‌کردند.

وی در توضیح ماهیت این عقب‌نشینی گفت: تاکنون هر زمانی صحبت از مذاکره برای حل بحران سوریه می‌شد، آنها یک پیش‌شرط ثابت داشتند و آن هم کناره‌گیری فوری بشار اسد از قدرت بود، اما به مرور زمان و به ویژه در ماه‌های اخیر دیدگاه‌های آنها تغییر کرد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در ماه‌های اخیر به این نتیجه رسیدند که هم بشار اسد دارای پایگاه مردمی است و هم اینکه دولت قانونی سوریه قابل سرنگونی نیست و به فرض سقوط نظام، گزینه جایگزین برای آنها روی کار آمدن تروریست‌های تکفیری است.

اسداللهی تصریح کرد: بر این اساس شاهدیم که طرف‌های غربی دیدگاه ایران و سوریه را که بر لزوم حضور داشتن بشار اسد در تمام راه‌حل‌ها تاکید دارد، پذیرفته‌اند و از اینجا به بعد دیدگاه جدیدی برای چگونگی حل بحران سوریه مطرح شده که قابل تأمل است.

وی در توضیح این مساله اظهار داشت: دیدگاه موجود این است که بشار اسد حضور دارد و در دوره انتقالی نیز باید نقش داشته باشد و حتی وزرای خارجه انگلستان و فرانسه نیز این مساله را مطرح می‌کنند، اما تنها کشوری که همچنان بر موضع جاهلانه خود اصرار می‌کند، عربستان سعودی است که هنوز از برکناری فوری اسد صحبت می‌کند؛ این در حالی است که حتی ترکیه نیز از موضع قبلی خود کوتاه آمده است.

این استاد دانشگاه به اظهارات چند روز پیش احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه درباره بحران سوریه اشاره کرد و افزود: آقای داوود اوغلو چند روز پیش گفت که ما می‌پذیریم که بشار اسد در دوره انتقالی شش ماهه حضور داشته باشد، هر چند که این حرف مسخره است و ترکیه در جایگاهی قرار ندارد که چنین شرطی بگذارد، اما این مساله فی‌نفسه نشان می‌دهد که ترک‌ها نیز مجبور به عقب‌نشینی از موضع قبلی خود شده‌اند.

انفعال عربستان در نشست وین

اسداللهی همچنین به انفعال رژیم عربستان سعودی در تلاش برای برگزاری نشست اخیر وین بدون حضور ایران اشاره و خاطرنشان کرد: هفته پیش کنفرانس وین برگزار شد و در جریان آن عربستان با حضور ایران مخالفت کرد، اما پس از یک هفته مجبور شدند از موضع خود عقب‌نشینی کنند و حضور ایران را پذیرفتند و این نشان‌دهنده انزوای منطقه‌ای و جهانی آنهاست که دست از پا درازتر حضور جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات را پذیرفته‌اند و نیز نشان می‌دهند که همه طرف‌های مذاکره پذیرفته‌اند که بشاراسد حداقل در دوره انتقالی قدرت باید حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: از اینجا به بعد اختلاف نظر جدیدی پیدا می‌شود؛ ایران و روسیه معتقدند که پس از دوره انتقالی، باید انتخابات آزاد برگزار شود و بشاراسد نیز به عنوان یکی از نامزدها حق حضور داشته باشد و هر کسی را که مردم رأی دادند به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود.

تلاش غرب برای حذف اسد از انتخابات بعدی

اسداللهی تصریح کرد: غربی‌ها و آمریکایی‌ها این مساله را نمی‌پذیرند که اسد در انتخابات بعد از دوره انتقالی حضور یابد و درواقع با این موضع خود حق انتخاب گروهی از مردم را سلب می‌کنند و این نشان می‌دهد که چون مطمئن هستند که اگر هر بار یک انتخابات آزاد برگزار شود، بشار اسد پیروز خواهد شد و چون از این موضوع می‌ترسند، چنین شرطی را می‌گذارند و گرنه اگر از شکست او مطمئن بودند، مشکلی با حضور او در انتخابات نداشتند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: همین موضوع باعث شد که دیروز جدول زمانی مد نظر غربی‌ها برای کناره‌گیری بشاراسد از قدرت با مخالفت ایران روبرو شده و تدوین نشود و این یک موفقیت بزرگ است که ایران و روسیه باید بر آن پافشاری کنند.

تکفیری‌ها آتش‌‌‌بس را نخواهند پذیرفت

اسداللهی همچنین به بیانیه ۹ بندی صادر شده در پایان نشست روز گذشته وین اشاره کرد و اظهار داشت: صرفنظر از محتوای این بیانیه، مشکلی که در این مرحله نظام سوریه با آن مواجه است و به آن اشاره هم می‌کند، این است که تا وقتی گروه‌های تکفیری در صحنه حضور دارند، راهبر سیاسی به نتیجه نمی‌رسد. درواقع ابتدا باید تکفیری‌ها را از بین برد و سپس وارد مذاکره و راه‌حل سیاسی شد، اما برخی دولت‌ها از جمله روسیه معتقدند که راه‌حل سیاسی و نظامی باید به صورت توأمان دنبال شود.

وی به استدلال دولت سوریه برای پافشاری بر این دیدگاه اشاره کرد و گفت: دولت سوریه معتقد است، گروه‌هایی که قرار است با دولت این کشور مذاکره کنند یعنی همان مخالفان خارج از کشور، هیچ نفوذی در صحنه میدانی درگیری‌ها ندارند، بنابراین حتی اگر آتش‌بس نیز اعلام شود، با وجود اینکه دولت سوریه آتش‌بس را اجرا می‌کند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند تکفیری‌ها را مجبور به پذیرش آتش‌بس کند، چون گروههای معارض چیزی را پرورش داده‌‌اند که توان کنترل آن را ندارند.

تا مرزهای اردن و ترکیه بسته نشود، هیچ توافقی به نتیجه نمی‌رسد

این استاد دانشگاه همچنین درباره احتمال اراده غربی‌ها برای قطع کمک به تروریست‌های تکفیری از این مرحله به بعد، اظهار داشت: در این رابطه باید میان موضع غربی‌ها با موضع عرب‌ها و ترکیه تفاوت قائل شد.

اسداللهی در توضیح این مساله گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حداقل در ظاهر مطرح می‌کنند که ما خطر گروه‌های تکفیری را احساس کرده‌ایم و با آنها برخورد می‌کنیم؛ هر چند در این زمینه هم منافقانه برخورد می‌کنند و هر جایی که تکفیری‌ها به نفعشان باشند، نه تنها به آنها حمله نمی‌کنند که از آنها حمایت نیز می‌کنند.

وی افزود: اما عرب‌ها و دولت ترکیه علناً و عملاً از تکفیری‌ها حمایت می‌کنند و این یک واقعیت است که تا وقتی مرزهای ترکیه و اردن بسته نشود و حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و رسانه‌ای آنها از تروریست‌های تکفیری‌های قطع نشود، هیچ توافقی به نتیجه نمی‌رسد.

کد N1010807