نابودی بزرگترین اردوگاه آموزشی القاعده در جنوب افغانستان

افغانستان

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: در جریان عملیاتی در جنوب افغانستان "بزرگترین کمپ آموزشی القاعده" نابود شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، به گفته یک فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان، عملیات چند روزه ماه جاری در جنوب این کشور با مشارکت 200 نیروی ویژه و پشتیبانی ده‌ها حمله هوایی آمریکا احتمالا آنچه را که "بزرگترین کمپ آموزشی القاعده" بوده و طی 14 سال جنگ افغانستان یافت شده، نابود کرد.

ژنرال جان کمپبل، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان روز جمعه گفت، کمپ مذکور از سوی القاعده در شبه قاره هند استفاده می‌شد. تشکیل این گروه سال گذشته از سوی ایمن الظواهری، رهبر القاعده اعلام شد و گمان می‌رود که این گروه در پاکستان باشد و بر هند، پاکستان و سایر کشورها در جنوب آسیا تمرکز داشته باشد.

این عملیات در یازدهم اکتبر از سوی ارتش آمریکا اعلام شد و به گفته مقام‌های ارتش آمریکا، در جریان آن یک منطقه آموزشی در محیطی به بزرگی 30 مایل مربع و یک منطقه کوچکتر دیگر در یک مایلی آن هدف گرفته شد. نیروهای آمریکایی و افغان در این عملیات دست داشتند و حدود 63 حمله هوایی برای پشتیبانی از نیروها انجام شد. حدود 160 شبه‌نظامی القاعده کشته شده‌اند.

این کمپ‌های آموزشی در منطقه شورابک ولایت قندهار کشف شدند که منطقه‌ای کم‌جمعیت در امتداد مرز جنوبی افغانستان با پاکستان است و گمان می‌رود که یکسال فعالیت داشته است. همین امر سوالاتی را درباره میزان اثرگذاری ارتش آمریکا در پیدا کردن و هدف گرفتن این شبه‌نظامیان 14 سال پس از حمله 11 سپتامبر مطرح می‌کند؛ حملاتی که به دنبال آن آمریکا طالبان را سرنگون کرده و شبه‌نظامیان القاعده را دنبال کرد. مقامات ایالات متحده آمریکا مدت‌هاست می‌گویند که تنها تعداد اندکی از اعضای القاعده در افغانستان باقی مانده‌اند و آنها در چند روستا در بخش شرقی این کشور متمرکزند.

ژنرال کمپبل درباره عملیات قندهار گفت: اینجا جایی است که شما فکر می‌کنید احتمالا القاعده‌ای وجود ندارد. من هم با این سخن موافقم. آنها در حقیقت القاعده در شبه قاره هند بودند و احتمالا ما شاهد بزرگترین کمپ آموزشی آنها طی 14 سال جنگ در افغانستان بوده‌ایم. پیدا شدن این کمپ پس از حمله تابستان امسال به تاسیسات القاعده در یک منطقه شرقی افغانستان در ولایت پکتیکا بود.

انتهای پیام

کد N1010784