ساخت مرکز تحقیقات هسته‌ای در بولیوی

بنابر اعلام رییس‌جمهور بولیوی، این کشور در همکاری با روسیه یک مرکز تحقیقات فن‌آوری هسته‌ای خواهد ساخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیرنیوز، به گفته اوو مورالس، رییس‌جمهور بولیوی مرکز تحقیقات فن‌آوری هسته‌ای این کشور در طول 4 سال و با هزینه بالغ بر 300 میلیون دلار در شهر آل‌آلتو ساخته خواهد شد که برای ساخت آن از فن‌آوری هسته‌ای روسیه استفاده خواهد شد.

هم‌چنین قرار است برخی از کشورهای منطقه‌ی آمریکای جنوبی مثل آرژانتین در ساخت مرکز تحقیقات هسته‌ای بولیوی همکاری کنند.

رییس‌جمهور بولیوی هم‌چنین در مورد بخش‌های تشکیل دهنده‌ی این مرکز گفت: پروژه‌ی اصلی شامل سه بخش تاسیسات پرتو درمانی الکترونیکی، تاسیسات پرتوهای گاما چند منظوره و مرکز تحقیقات هسته‌ای است.

مورالس تاکید کرد‌: ساخت و بهره‌برداری از این پروژه به کشور بولیوی اجازه می‌دهد تا گام بلندی را در مسیر توانایی‌های فنی و هسته‌ای بردارد.

پیش‌تر شرکت هسته‌ای روس اتم که متعلق به دولت روسیه است با وزارت انرژی بولیوی تفاهم‌نامه‌ی مشترکی را در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به امضاء رساند.

بنابراین تفاهم‌نامه، دو کشور در زمینه‌هایی مثل استفاده از رادیوایزوتوپ‌ها برای استفاده در صنعت، پزشکی، کشاورزی و زمینه‌های دیگر، تعلیم پرسنل و نیروی کار متخصص هسته‌ای و مذاکره برای ساخت احتمالی نیروگاه‌های هسته‌ای جدید در بولیوی، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N1010720