توافق احزاب اسپانیایی برای "وحدت" مقابل جدایی‌طلبان کاتالونیا

اسپانيا

نخست‌وزیر اسپانیا گفت، احزاب اصلی این کشور برای دفاع از وحدت ملی به توافق دست‌ یافته‌اند. این در حالی است که تمایل استقلال در منطقه ثروتمند کاتالونیا هر چه بیشتر اوج می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا پس از دیدار با رهبران اپوزیسیون گفت، اصول توافق انجام شده است تا پاسخی منسجم به طرح جدایی‌طلبان کاتالونیا بدهد که قصد دارد ظرف 18 ماه از اسپانیا جدا شود.

وی افزود: ما همگی بر روی اتحاد اسپانیا وحدت نظر داریم، درباره تمامیت ارضی موافقیم و معتقدیم که قوانین باید مورد احترام باشند و همگی ما بر این باوریم که تمام اسپانیایی‌ها یکسان هستند.

راخوی از سوی اعضای حزب محافظه‌کار خود موسوم به حزب مردمی مورد انتقاد قرار گرفته است چرا که به گفته‌ آنها، اقدام کافی برای متوقف کردن جدایی‌طلبان انجام نداده است. راخوی برای اولین بار با پابلو ایگلسیاس، رهبر جزب چپگرای پودموس و نیز آلبرت ریورا، رهبر حزب راست میانه سیودادانوس دیدار کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا که در بیستم دسامبر با انتخابات سراسری روبروست، با رئیس اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون موسوم به سوسیالیست‌ها دیدار داشته است. آلبرت ریورا پس از مذاکره با راخوی گفت که وی پیشنهاد یک بسته ملی را علیه جدایی‌طلبان کاتالان مطرح کرده که براساس آن تمام احزاب مهم با دفاع از وحدت کشور موافقت کنند.

احزاب حامی استقلال اسپانیا پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بودند که لایحه‌ای را تا اوایل ماه آتی در پارلمان منطقه‌ای کاتالان تصویب می‌کنند که براساس آن این مجلس آغاز رسمی جدایی از اسپانیا و تشکیل یک جمهوری جدید ظرف 18 ماه ‌را اعلام کند.

انتهای پیام

کد N1010329