به دلیل اظهارات ساکاشویلی،

گرجستان کاردار اوکراین را احضار کرد

گرجستان,اوکراین

وزارت امور خارجه گرجستان، کاردار اوکراین را در تفلیس احضار کرد تا درباره درخواست مطرح شده از سوی استاندار اودسا و رئیس جمهوری سابق گرجستان برای ایجاد آشوب شکایت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه گرجستان نگرانی‌های خود را نسبت به اظهارات میخائیل ساکاشویلی، استاندار اودسا و رئیس جمهوری سابق گرجستان به گئورگی نظرف، کاردار اوکراین در تفلیس ابراز کرده و گفت: این اظهارات شامل درخواست‌های خطرناکی است که امنیت و ثبات گرجستان را تهدید می‌کند.

تفلیس تاکید کرد، چنین درخواست‌هایی دخالت در امور داخلی گرجستان محسوب می‌شود و روابط دوستانه میان این دو کشور را متزلزل کرده است.

رسانه‌های اوکراین در چند روز اخیر نوار ضبط شده‌ای از تماس‌های تلفنی میان رئیس یک شبکه تلویزیونی مستقر در گرجستان و ساکاشویلی را افشا کردند که در آن ساکاشویلی از این رئیس شبکه تلویزیونی خواسته بود تا در داخل دفترشان در تفلیس سنگر گرفته و فورا با مقامات مجری قانون گرجستان درگیری ایجاد کنند.

ساکاشویلی از سال 2004 تا 2013 میلادی رئیس جمهور گرجستان بود. وی از شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 میلادی منع شده و ابتدا به آمریکا و سپس به اوکراین رفت و در بهار سال 2015 میلادی حق شهروندی اوکراین را دریافت کرد. این در حالی است که قوانین گرجستان اجازه نمی‌دهد که یک فرد به طور همزمان شهروند دو کشور محسوب شود.

در سال 2014 میلادی یکی از دادگاه‌های گرجستان ساکاشویلی را به سوء استفاده از قدرت و اختلاس از بودجه‌های دولتی متهم کرد. گرجستان بارها از اوکراین درخواست کرده تا ساکاشویلی را مسترد کند.

انتهای پیام

کد N1010184