بهبود روابط محور نشست مقامات ارشد چین، کره‌جنوبی و ژاپن در سئول

نخست‌وزیر چین امروز (شنبه) برای حضور در نشستی سه جانبه با رئیس‌جمهور کره‌جنوبی و نخست‌وزیر ژاپن با هدف احیای روابط وارد سئول شد.

نخست‌وزیر چین امروز (شنبه) برای حضور در نشستی سه جانبه با رئیس‌جمهور کره‌جنوبی و نخست‌وزیر ژاپن با هدف احیای روابط وارد سئول شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک روز پیش از این نشست قرار شد "پارک گئون های"، رئیس‌جمهوری کره جنوبی و لی کچیانگ، نخست وزیر چین روز شنبه در دیداری جداگانه نیز مسائل تجاری بین دو کشور را مورد بررسی قرار دهند. احتمال می‌رود کچیانگ علاوه بر این به دنبال تضمینی از طرف سئولی خود برای حفظ بی‌طرفی این کشور در مناقشات واشنگتن پکن باشد.

نشست سه جانبه روز یکشنبه (فردا) اولین نشست مشترک بین سه کشور از سال 2012 خواهد بود این دیدارها پس از مناقشات بین سه کشور بر سر مسائل تاریخی مربوط به جنگ جهانی دوم و ادعاهای خاکی در منطقه ادامه نیافت.

رئیس جمهور کره جنوبی همچنین قرار است روز دوشنبه با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن دیداری جداگانه داشته باشد.

این نشست نقطه آغاز مجدد روابط ژاپن و چین خواهد بود که از سال 2012 متوقف شده بود و دیدار اخیر مقام‌های عالی دو کشور در نوامبر آغاز مجدد آن را نوید داد.

پارک گئون های و شی جینپینگ، رئیس جمهور چین نیز از زمان روی کار آمدن طرف کره‌ای در سال 2013 شش بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

این در حالی است که آمریکا تمام تلاش خود را می‌کند تا سئول و توکیو به عنوان مهمترین متحدانش در منطقه در مقابل اقدامات پکن به ویژه در دریای چین جنوبی مقاومت کرده و همزمان توانایی امنیتی خود را برای مقابله با تحرکات پیونگ یانگ افزایش دهند.

در حالی که انتظار چندانی از نشست سئول نمی‌رود اما می‌توان گفت کشورهای منطقه با حضور در این نشست گامی معنادار برای غلبه بر اختلافات خود بر می‌دارند.

انتهای پیام

کد N1009975