آمریکا 50 نیروی ویژه به سوریه می‌فرستد/کارتر: اعزام نیرو مخالفان سوریه را تقویت می‌کند

سوريه,آمريكا

سخنگوی کاخ سفید این مساله را تایید کرد که ایالات متحده قصد دارد 50 نیروی ویژه برای مشاوره به مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید از دادن اطلاعات بیشتر درباره اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه امتناع کرد اما بر این مساله تاکید کرد که هیاتی از مشاوران ویژه آمریکایی به سوریه اعزام می‌شوند تا ظرفیت نیروهای محلی را برای مقابله با داعش تقویت کنند.

این مقام مسئول کاخ سفید همچنین بر این مساله تاکید کرد که دولت واشنگتن قصد ندارد نیروی زمینی به سوریه اعزام کند و تنها 50 نیروی ویژه برای مشاوره به مخالفان میانه روی سوری به این کشور می‌فرستد.

سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید همچنین تاکید کرد که استقرار این نیروها کمپین آمریکا را علیه داعش که از سپتامبر 2014 آغاز شده تشدید می‌کند.

وی به این مساله اشاره کرد که نیروهای ویژه آمریکایی به انجام عملیات نجات گروگان در سوریه سال گذشته میلادی و عملیات ضربتی علیه رهبری داعش در بهار سال جاری میلادی دست زدند.

این مقام مسئول کاخ سفید با اشاره به بهبود ظرفیت‌های ضربتی نیروهای عراقی آموزش دیده و مشاوره آنها توسط سربازان آمریکایی ادامه داد: ما تمایل خود را برای اقدامات مربوط به تقویت نیروهای عراقی و ارائه یک استراتژی جدید اعلام کرده‌ایم. این نیروهایی که قرار است به سوریه اعزام شوند هیچ ماموریت ضربتی نخواهند داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره چارچوب اعزام نیرو به سوریه به مجوز 2001 کنگره در استفاده از نیروی نظامی اشاره کرد که در پی حملات تروریستی 11 سپتامبر همان سال تصویب شد.

در همین حال اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد: تصمیم اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه برای همکاری با نیروهای عرب و کرد محلی آخرین اقدام دولت آمریکا برای مقابله با داعش در این کشور محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: ما به دنبال تداوم این همکاری برای مقابله با داعش هستیم. ایالات متحده قرار است به زودی کمپین هوایی خود را برای مقابله با داعش با اعزام جنگنده‌های F-15 به پایگاه هوایی ترکیه تقویت کند و این امر فرصتی را برای تشدید حملات هوایی آمریکا علیه داعش ایجاد می‌کند.

یکی از مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا در این باره گفته است که واشنگتن قرار است ده‌ها جنگنده F-15 را به پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه بفرستد.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: نیروهای آمریکایی در شمال سوریه در جایی مستقر می‌شوند که جنگنده‌های روسی نمی‌توانند آنجا را بمباران کنند. بنابراین لازم نیست که در این باره با روس‌ها گفت‌وگو شود. اخیرا توافقی میان دو طرف برای امنیت پرواز جنگنده‌های روسی و آمریکایی در حریم هوایی سوریه امضا شده است که به این ترتیب از برخورد جنگنده‌ها حین عملیات علیه داعش جلوگیری می‌کند.

اشتون کارتر با اشاره به گروه کردهای پیشرو در جنگ با داعش در نزدیکی مرز ترکیه گفت: نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه و ائتلاف مخالفان سوری باید با یکدیگر برای مقابله با داعش همکاری داشته باشند.

این مقام مسئول وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد، هم ما و هم کردهای سوری ارزش زیادی به ائتلاف مخالفان سوریه می‌دهیم چون آنها به دنبال مقابله و بیرون راندن داعش از رقه هستند.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: تصمیم اعزام نیروهای ویژه آمریکایی به سوریه بخشی از استراتژی برای توانمندسازی نیروهای محلی به منظور مقابله با داعش است اما این اعزام و استقرار نیروها روشی خطرناک محسوب می‌شود. هدف و نقش آن توانمندی نیروهای محلی است اما این مساله نیروهای آمریکایی را در معرض خطر قرار می‌دهد و هیچ شکی در آن نیست.

وی مساله احتمال استقرار نیروهای ویژه بیشتر در سوریه را به دلیل موفقیت آمیز بودن مرحله اول این اقدام رد نکرد و ادامه داد: ما به دنبال مقابله با نیروهای داعش در سوریه هستیم و راه‌های جدیدی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انتهای پیام

کد N1009897