جان کری در پایان نشست وین خبر داد:

توافق بر سر برگزاری انتخابات آزاد با نظارت سازمان ملل در سوریه

سیاسی

وزیر خارجه آمریکا در پایان مذاکرات آینده سوریه در وین از توافق شرکت کنندگان در مورد برگزاری انتخابات آزاد تحت نظارت سازمان ملل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در پایان نشست مذاکرات صلح سوریه در وین به سوالات خبرنگاران در این خصوص پاسخ داد.

وی در این کنفرانس که به صورت مشترک با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «استفان دی میستورا» برگزار شد از توافق طرفین برای برگزاری انتخابات آزاد با نظارت سازمان ملل خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این سیاست کشورش درباره سوریه تغییر نکرده است یادآور شد: نباید به داعش اجازه داد در سوریه حکومت ایجاد کند.

وی ضمن قدردانی از کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس افزود همه طرف ها بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و نظام سکولار سوریه تاکید دارند. کری همچنین از تلاش ها برای حل بحران انسانی در این کشور خبر داد.

کری در بخش دیگری از سخنانش گفت واشنگتن در مورد اختلافاتش با ایران و روسیه به ویژه در مورد باقی ماندن «بشار اسد» بر سر قدرت به یک تفاهم رسیده است.

به ادعای وزیر خارجه آمریکا کناره گیری اسد می تواند مسیر توافق برای پایان دادن به بحران سوریه را هموار و به مقابله با خطر تروریست های داعش کمک می کند. وی با اذعان به مخالفت ایران و روسیه با کناره گیری اسد یادآور شد هر سه طرف به تلاش های خود برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه ادامه خواهند داد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ما همچنین بر سر این مساله که فرایند سیاسی مربوط به سوریه است و این ملت سوریه است که آینده کشورشان را تعیین می کنند توافق کردیم.

وی افزود: با وجود اختلاف نظرهایی که میان مذاکره کنندگان وجود داشته، همگان درباره ضرورت جلوگیری از خونریزی و دستیابی به راه حل دیپلماتیک توافق کردند. این مرحله جدیدی است و ما همگی به این نتیجه رسیده ایم که باید به مذاکرات واقعی بازگردیم.

کری تاکید کرد: ماموریتی که ما داریم دشوار است اما معتقدم به خاطر مشارکت همه طرفها در مذاکرات شرایط برای ارائه یک راه حل دیپلماتیک مهیاتر است.

گفتنی است مذاکرات هسته ای ایران، آمریکا و نماینده کشورهای ۱+۵ که از دیروز در وین و در حاشیه نشست صلح سوریه آغاز شده بود عصر جمعه پایان یافت.

کد N1009581