مخالفت رژیم صهیونیستی با پیش‌نویس قطعنامه نیوزیلند در شورای امنیت

فلسطين

رژیم صهیونیستی سفیر نیوزیلند در تل‌آویو را در اعتراض به اقدام این کشور در ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره فلسطین، احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از اورشلیم پست، یاسی کوهن، مشاور امنیت ملی اسراییل که سفیر نیوزیلند در تل آویو را برای پاسخ درباره اقدام کشورش احضار کرده، به روشنی اعلام کرد که این رژیم به هیچ وجه از تلاش‌های دیپلماتیک برای از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان پشتیبانی نخواهد کرد.

وزیر خارجه اسرائیل تا کنون از اظهار نظر درباره این پیش‌نویس خودداری کرده اما یک مقام اسراییلی پیش از اقدام نیوزیلند گفته بود، هنوز زود است که اسراییل در این باره موضع خود را اعلام کند زیرا مشخص نیست که این مساله تا چه حد جدی است.

با این حال بنیامین نتانیاهو اعلام کرده که اسراییل چنین قطعنامه‌ای را رد خواهد کرد.

وزارت خارجه اسرائیل در پیامی به سفیر خود در نیوزیلند اعلام کرده است که به مقامات این کشور اعلام کند، این رژیم هیچ گونه نیتی مبنی بر پذیرش موضوعی درباره این مساله ندارد. قبل از این پیش نویس، اسرائیلی ها طرح فرانسه را نیز که به صورت غیررسمی رد و بدل شده بود، رد کردند.

اوایل امسال مورای مک کولی، وزیر خارجه نیوزیلند سفری به سرزمین‌های اشغالی داشته است که در طول این سفر یکی از مقامات اسرائیل به وی گفته که جامعه بین المللی باید به دنبال ایجاد تشویق برای از سرگیری مذاکرات باشد نه به دنبال ایجاد بهانه‌ای برای فلسطینیان.

نماینده اسراییل در سازمان ملل نیز در پاسخ به سوالی درباری اقدام اخیر نیوزیلند، اعلام کرد که تنها راه برای دستیابی به صلح از طریق مذاکرات مستقیم میان دو طرف است. بهترین راه برای کاهش تنش‌ها در منطقه، درخواست از محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین برای قبول دعوت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است.

به گزارش ایسنا،‌ طبق پیش‌نویس قطعنامه‌ای که نیوزیلند برای آرام کردن تنش‌ها و پایان بخشیدن به خشونت‌ها میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی و نیز از سر گرفته شدن روند صلح به شورای امنیت ارائه کرده،‌ تشکیل دو کشور مستقل به عنوان تنها راه حل معتبر برای ایجاد صلح معرفی شده است.

طبق این پیش‌نویس شهرک سازی‌ها توسط اسرائیلی‌ها باید متوقف شده و طرف فلسطینی نیز باید از اقدامات خود در راستای محاکمه اسرائیل در دادگاه کیفری بین‌المللی دست بردارد.

بر اساس متن این طرح که نیوزیلند به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت ارائه کرده و شامل 10 بند است از دو طرف خواسته شده از انجام اقداماتی که مانع از ایجاد صلح می‌شود از جمله ادامه ساخت شهرک‌های جدید و نیز نابودی خانه‌های فلسطینیان در اراضی اشغالی دست بردارند.

انتهای پیام

کد N1009295