گزارش چیلکات درباره جنگ عراق احتمالا ژوئن یا ژوئیه 2016 منتشر می‌شود

جان چیلکات، مسوول بازرسی مساله مشارکت انگلیس در جنگ عراق در سال 2003، در نامه‌ای به دیوید کامرون اعلام کرد، به احتمال بسیار گزارش مربوط به این مساله در ماه ژوئن یا ماه ژوئیه سال 2016 منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، در نامه ارسال شده به نخست وزیر انگلیس جدول زمانی مبنی بر روند تکمیل رسیدگی و انجام تحقیقات درباره مداخله انگلیس در جنگ عراق که توسط گوردون براون، نخست وزیر وقت انگلیس در سال 2009 تصویب شده بود، ارائه شده است.

بر اساس اعلام این نامه، تکمیل متن گزارش تا آوریل سال 2016 به پایان می‌رسد و این در حالتی است که دسترسی محرمانه‌ای به تیمی از مقامات امنیت ملی کشور برای بررسی و کنترل گزارش پیش از انتشار عمومی آن داده شود.

چیلکات در این نامه اعلام کرد: من کاملا متوجه شده‌ام که روند بررسی پیش از انتشار عمومی لازم و ضروری است. این یک روند معمولی در همه تحقیقات و رسیدگی‌هایی است که حساسیت بالایی را در بر دارد.

به گفته چیلکات "با توجه به حجم بالای این گزارش که دو میلیون کلمه است، چند روز برای پرینت و انتشار آن زمان نیاز است. این روند را در صورت امکان هرچه سریعتر انجام می‌دهیم. پس از پایان رسیدگی امنیت ملی، من و شما می‌توانیم برای زمانی در ماه ژوئن و یا ژوئیه در سال 2016 توافق کنیم."

انتهای پیام

کد N1009129