هراس از ایران شاهزاده سعودی را به فکر اتحاد با اسرائیل انداخت

عربستان,اسراييل

ولید بن طلال، شاهزاده ثروتمند سعودی به دلیل هراس از قدرت گرفتن ایران طرحی جنجالی را مطرح کرده که اگر عملی شود برای همیشه به موجودیت کشور فلسطین و هویت مستقل فلسطینیان پایان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه "Al Qabas daily"، ولید بن طلال که اخیرا اخباری از تصمیم وی برای سفر به سرزمین‌های اشغالی منتشر شده، گفته است که عربستان باید به بازنگری در توافقنامه‌های منطقه‌ای پرداخته و استراتژی نوین برای "دفع رشد نفوذ ایران در خاور نزدیک" طراحی کند.

این شاهزاده سعودی برای تحقق پروژه خود پیشنهاد می‌کند که ریاض برای تاثیر صحیح بر رویدادها در سوریه و نیز جلوگیری از رشد نفوذ ایران، یک "اتحاد دفاعی" با اسرائیل تشکیل دهد.

وی گفت: آنچه در خاور نزدیک رخ می‌دهد چالشی برای عربستان سعودی است. این مسأله مرگ و زندگی است. به نظر من، ایران سعی می‌کند رژیم سعودی را ازهم بپاشد و از برگه فلسطینی برای این منظور استفاده می‌کند. از این‌رو برای جلوگیری از توطئه، عربستان سعودی و اسرائیل باید به تحکیم همکاری‌ها و تشکیل جبهه‌ای واحد بپردازند تا مانع از اجرای جاه طلبی‌های ایران شوند.

بنا بر این گزارش بن طلال گفته است "ریاض و تل‌آویو باید توافق جدیدی را به امضا برسانند زیرا سیاست سعودی در رابطه با درگیری اعراب—اسرائیل دیگر مناسب نیست.

هم اکنون این شاهزاده سعودی در حال سفر خارجی به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس -کویت، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان- است تا از آنها بخواهد از شبه نظامیان در حال جنگ علیه دولت دمشق حمایت کنند.

ولید بن طلال که برادر زاده پادشاه عربستان و یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، با وجود افکار جنگ‌طلبانه چندی پیش اعلام کرد که تمام ثروت خود (حدود 32 میلیارد دلار) را صرف کارهای خیریه خواهد کرد!

انتهای پیام

کد N1008907