گزارش فرانس24 از ملاقات وزرای خارجه ایران و آمریکا: کری با پای پیاده به دیدار ظریف رفت

واحد مرکزی خبر نوشت: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، برای گفتگو اولیه درباره بحران سوریه وبرخی موضوعات دیگر ،با پای پیاده به دیدار محمد جواد ظریف، همتای ایران خود رفت.

شبکه خبری 24 در گزارشی درباره نشست وین درباره سوریه اعلام کرد این نشست این بار با حضور وزیران امور خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه و ایران برگزار شده است. مذاکرات این نشست قرار است جمعه نیز ادامه پیدا کند. اما وجه تمایز این نشست آن است که این بار ایران نیز برای شرکت در آن دعوت شده است.

مارک پرلمان فرستاده ویژه این شبکه خبری که به وین محل مذاکرات اعزام شده است دراین باره می گوید جان کری در حاشیه این نشست با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مدت نیم ساعت دیدار کرد. نکته جالب اینکه جان کری برای دیدار با ظریف با پای پیاده به محل اقامت وی رفت. درست است این اقدام جان کری حرکت کوچکی به حساب می آید اما در این گونه نشست ها معنادار است.

هنوز معلوم نیست در این نشست جان کری و محمد جواد ظریف درباره چه چیزی صحبت کرده اند اما به نظر می رسد این دو درباره اجرای توافقنامه هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی صحبت کرده باشند که سه ماه پیش در همین هتل در وین سند آن امضا شد. همچنین بدیهی که روسای دیپلماسی ایران و آمریکا به طور مختصر و مقدماتی درباره اوضاع سوریه نیز در این دیدار گفتگو کرده باشند.

گزارشگر فرانس 24 در ادامه گزارش خود از وین گفت امشب قرار است وزیران امور خارجه عربستان، ترکیه ،ایران ،آمریکا و روسیه در چارچوب یک شام کاری درباره بحران سوریه در همان هتلی که توافقنامه هسته ای به دست آمد،رایزنی کنند تا شاید سرانجام بعد از چهار سال جنگ داخلی ، راه کاری برای حل بحران سوریه پیدا شود.

فعلا که آمریکایی ها در این باره ابراز خوشبینی کرده اند. چون آمریکایی ها فکر می کنند روس ها نیز به این درک رسیده اند که بحران سوریه باید از طریق سیاسی حل شود. زیرا اقدام نظامی آنها در سوریه فعلا متقاعد کننده نبوده است.

گزارشگر فرانس 24 در پاسخ به سئوالی که آیا می توان نشست وین را سرآغاز روند حل دیپلماتیک بحران سوریه دانست با توجه به آنکه جان کری نیز در این باره ابراز خوشبینی کرده است گفت: چیزی که این نشست را با نشست های قبلی متمایز کرده است اینکه این بار همه کنشگران و بازیگران اصلی تاثیر گذار در بحران سوریه، به جز نماینده حکومت بشار اسد و مخالفان آن، گرد یک میز جمع شده اند. فعلا مشکل بشار اسد است اما در این خصوص نیز مواضع کشورها تا حدودی تعدیل شده است. یعنی برخی از کشورها که در گذشته همیشه می گفتند شرط هر گونه گفتگو برای حل بحران سوریه، کناره گیری اسد از قدرت است دیگر این شرط را مطرح نمی کنند.این دست کشورها می گویند درباره رفتن بشار اسد نیز می توان مذاکره کرد.

ایرانی ها و روسها می گویند بشار اسد نباید از قدرت بر کنار شود زیرا وی رئیس جمهور «برگزیده» مردم سوریه است. اما این دو کشور نیز در گفتگوهایی غیر رسمی که با همتایان غربی و منطقه ای خود داشته اند به طور تلویحی گفته اند که بشار اسد احتمالا می تواند از قدرت کناره گیری کند به شرطی که اجازه داده شود وی در اختیار «دوستانش» قرار گیرد.

بنابراین می بینید که مواضع بازیگران تاثیر گذار در حل بحران سوریه تا حدودی به هم نزدیک شده است. اما فعلا این آغاز کار است و در این خصوص نباید انتظار کار شاقی در پایان ساعات کاری فردا داشته باشیم. چون بحران سوریه اکنون چندین سال است که ادامه دارد، شمار زیادی کشته شده اندو دشمنی های زیادی در سوریه در طول این چهار سال جنگ به وجود آمده است.

5252 

کد N1008773