وزارت خارجه روسیه: داعش به توانایی ساخت تسلیحات شیمیایی دست یافته است

روسيه

مدیر بخش منع گسترش تسلیحات و کنترل تسلیحاتی وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد: گروه تروریستی داعش به توانایی تولید تسلیحات شیمیایی دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، میخائیل یولیانوف، مدیر بخش منع گسترش تسلیحات و کنترل تسلیحاتی وزارت امور خارجه روسیه گفت: علی‌رغم تمامی تلاش‌ها، گروه تروریستی داعش به تکنولوژی ساخت تسلیحات شیمیایی، اسناد مربوط و بودجه لازم برای تولید آنها دست یافته است. نمونه‌های بسیاری از استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه و عراق توسط تروریست‌های داعش ثبت شده است.

وی خواستار تحقیقات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط تروریست‌های داعش در سوریه و عراق شد.

یولیانوف گفت: درخصوص داعش باید گفت که این گروه نه‌تنها از گاز کلر برای اهداف نظامی استفاده کرده بلکه حقایقی علیه داعش درخصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی واقعی همچون گاز خردل وجود دارد که نیازمند استفاده از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته است.

این مقام همچنین اشاره کرد: مسکو روند غیرنظامی کردن شیمیایی سوریه را نیز تکمیل کرده است.

وی گفت: تمامی تسلیحات شیمیایی به خارج از سوریه منتقل شده است. تنها یک درصد از کل تسلیحات شیمیایی باقی مانده‌اند که باید منهدم شوند. یکی از شرکت‌های آمریکایی که به این مساله رسیدگی می‌کند با مشکلات فنی مواجه شده و در حال حاضر کار را به حالت تعلیق درآورده است. اما خاک سوریه از تسلیحات شیمیایی پاک شده است.

این دیپلمات توضیح داد: به طور همزمان شرکای غربی ما مدعی شده‌اند که آیا اطلاعیه اولیه دمشق درباره تسلیحات شیمیایی‌ای که در اختیار داشته جامع و کامل بوده است یا خیر. چنین اطلاعیه‌ای زمانی ارائه شد که کشوری به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی می‌پیوندد در نتیجه کشورهای غربی فکر می‌کنند که این اطلاعیه کامل نیست. در این مورد سازمان منع تسلیحات شیمیایی هیات ویژه‌ای را برای بررسی جامع بودن این اطلاعیه تعیین کرد.

یولیانوف افزود: دمشق با این تصمیم به عنوان نشان‌ دادن حسن‌نیت موافقت کرد. در حالی که مجبور نبود مطابق با مفاد کنوانسیون تسلیحات شیمیایی این کار را انجام دهد. روسیه در عوض به صورت فعالانه با این اقدام همکاری کرده اما این کار هنوز به پایان نرسیده و نتیجه‌گیری‌های نهایی نیز هنوز صورت نگرفته است.

این دیپلمات خاطرنشان کرد: این هیات نمونه‌هایی از استفاده احتمالی از تسلیحات شیمیایی را بار دیگر در خاک سوریه پیدا کرده اما به عقیده ما این فعالیت‌ها باید در خاک عراق صورت گرفته باشد چراکه نمونه‌های تسلیحات شیمیایی استفاده شده توسط داعش در عراق ثبت شده‌اند. اما کار این هیات تحقیقاتی همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N1008238