در دیدار با صدر اعظم آلمان صورت گرفت؛

تاکید نخست وزیر چین بر لزوم حل بحران سوریه از راه دیپلماسی

سیاسی

نخست وزیر چین در دیدار با صدر اعظم آلمان بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز آسیا، «لی ککیانگ» نخست وزیر چین که امروز پنجشنبه میزبانی «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان را در سفر دو روزه وی به پکن بر عهده دارد، بر ضرورت حل بحران سوریه از راه دیپلماتیک تاکید کرد.

علیرغم حمایت چین از حضور نظامی روسیه در سوریه، دولت پکن همواره توسل به دیپلماسی را به عنوان تنها گزینه پیش رو برای عبور از بحران سوریه توصیف کرده است.

ککیانگ با اشاره به نشستی که قرار است امروز پنجشنبه  با هدف کمک  به حل و فصل بحران ۴ ساله سوریه در «وین» پایتخت اتریش برگزار شود، گفت: مهمترین مسئله آن است که فرصت به دست آمده را برای عمل به راه حل سیاسی و آغاز گفتگویی آزاد و مبتنی بر تساوی غنیمت بشماریم.

وی با ذکر این مطلب که رهبران جهان راه حل های متفاوتی را برای برون رفت از بحران سوریه پیشنهاد داده‌اند، گفت: امیدواریم که با کنار هم گذاشتن این پیشنهادات و با تکیه بر سازمان ملل متحد راه حلی برای مشکل سوریه پیدا کنیم.

مرکل نیز در تایید سخنان همتای چینی خود تاکید کرد: ما به یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک نیاز داریم. یافتن چنین راه حلی ضروری است. خوشبختانه در حال حاضر نشانه هایی از تشکیل یک چارچوب مذاکره با حضور همه گروه های دخیل در بحران سوریه وجود دارد.

ناگفته نماند که مرکل سفر دو روزه خود را به چین با انگیزه تحکیم روابط اقتصادی با این کشور آغاز کرده است. وی به دلیل بازکردن مرزهای آلمان به روی پناهجویان خاورمیانه مورد انتقاد احزاب راست گرای برلین قرار گرفته است. انتظار می رود که آلمان تا پایان سال میلادی جاری (۲۰۱۵) پذیرای ۸۰۰ هزار تا یک میلیون پناهجو باشد. یکی از دلایل مرکل برای پذیرایی از سیل عظیم پناهجویان، معکوس کردن سیر نزولی رشد جمعیت آلمان و تامین نیروی کار ارزان برای بازارهای اقتصادی است.

کد N1008237