دادگاه کیفری بین‌المللی از هند خواست عمر البشیر را بازداشت کند

سودان

دادگاه کیفری بین‌المللی از هند خواست تا رئیس‌جمهوری سودان را که برای شرکت در نشست سران آفریقا و هند به این کشور سفر کرده است، بازداشت کند.

دادگاه کیفری بین‌المللی از هند خواست تا رئیس‌جمهوری سودان را که برای شرکت در نشست سران آفریقا و هند به این کشور سفر کرده است، بازداشت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز، دادگاه کیفری بین‌المللی از هند خواست تا عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان را که برای حضور در سومین نشست سران آفریقایی و هندی وارد دهلی نو شده است، بازداشت کند.

این درخواست دادگاه کیفری درحالیست که هند منشور رم برای تاسیس این دادگاه را امضا نکرده است.

البشیر در ماه ژوئن با بحران رو به رو شد؛ هنگامیکه دادگاه محلی در آفریقای جنوبی بعد از حضور وی در نشست سران آفریقایی در ژوهانسبورگ دستور بازداشت وی را صادر کرد.

سفرهای خارجه رئیس‌جمهوری سودان طی سال‌های گذشته به دلیل پیگرد وی از سوی دادگاه کیفری به اتهام جنایات جنگی و جنایات ضدبشری و کشتار جمعی در منطقه دارفور محدود به کشورهای عربی و آفریقایی هم‌پیمان شده است.

هند انتقادهای غربی علیه این کشور را به دلیل دعوت از بشیر برای حضور در نشست سران آفریقایی و هندی که امروز (پنجشنبه) با حضور رهبران یک سوم ساکنان کشورهای جهان برگزار می‌شود، نادیده گرفته است.

بیش از 20 سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی از هند خواسته بودند که از عمر البشیر استقبال نکند از جمله این سازمان‌ها دیده بان حقوق بشر، سازمان‌های حقوقی آفریقایی و بین‌المللی هستند.

انتهای پیام

کد N1008200