گزارش سازمان ملل از روش‌های کره‌شمالی برای دور زدن تحریم‌ها

براساس گزارش سازمان ملل، ده‌ها هزار تن از مردم کره شمالی برای کار به خارج از این کشور ارسال می‌شوند و این کار اجباری برای دور زدن تحریم‌های سازمان ملل و بدست آوردن ارز خارجی است که در یک مورد بین 2 / 1 میلیارد دلار و 3 / 2 میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارزوکی داروسمان، مخبر ویژه سازمان ملل در امور کره شمالی روز چهارشنبه در گزارشی به مجمع عمومی و پس از آن در یک کنفرانس خبری گفت که کارگران به یک منبع جدید مالی برای کشوری تبدیل شده‌اند که به لحاظ مالی بسیار در مضیقه است.

وی دولت کره شمالی را به نقض میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی متهم کرد که به امضای پیونگ‌یانگ رسیده و براساس آن کار اجباری منع می‌شود. وی همچنین تاکید کرد که شرکت‌هایی که کارگران کره شمالی را استخدام می‌کنند، به "شریک جرم سیستم غیر قابل قبول کار اجباری" تبدیل شده‌اند.

مخبر ویژه سازمان ملل همچنین تاکید کرد، بیش از 50 هزار کارگر کره شمالی هم‌اکنون در کشورهای خارجی مشغول کار هستند که عمدتا در بخش معدن، پارچه و لباس و ساخت و ساز بوده و این آمار رو به افزایش است. به گفته وی، اکثر کارگران در چین و روسیه هستند اما در کشورهای دیگری در آسیا، آفریقا، خاورمیانه و اروپا نیز حضور دارند. وی از کشورهایی مانند الجزایر، آنگولا، کلمبیا، گینه استوایی، اتیوپی، کویت، لیبی،‌ مالزی، مغولستان، میانمار، نیجریه، عمان، لهستان، قطر و امارات نام برد.

انتهای پیام

کد N1008085